O bölgelerde kuvvetli yağış bekleniyor

Ülkemiz batı bölgelerden itibaren yeni bir yağışlı havanın etkisine giriyor. Havanın ısınmasıyla birlikte batıdaki yağışlar yağmur şeklinde iken, iç bölgeler ve Doğu Anadolu'da kar yağışları görülebilir. Pazar günü sıcaklık artışı etkisini iç bölgelere de ulaştırıyor. Güneyli rüzgarlarla birlikte Şubat ayına ülke geneli mevsim normalleri üzerinde sıcaklıklarla giriyor. Batı ve Kıyı bölgelerde hava oldukça ılık. Sıcaklıklar birçok noktada 20°C'yi görebilir.

CUMARTESİ

Yağış: Sabah saatlerine kadar Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun doğusu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yağışlar var. Yine sabah saatlerinde batı bölgelerden yeni bir yağışlı sistem giriş yapıyor. Bu yağışlı sistemle birlikte, zamanla Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında yağış var. Yağışlar, Akdeniz, Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Marmara, Düzce, Bolu ve Zonguldak çevresinde yerel olarak kuvvetli gözüküyor. Ayrıca yağışlar iç ve yüksek bölgeler ile Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde.

Rüzgar: Doğu ve Güneydoğu Anadolu dışında kalan bütün bölgelerde güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 6/10, Bursa 2/11, Bilecik 0/9°C.

Ege: İzmir 9/16, Muğla -1/11, Kütahya -4/5°C.

Akdeniz: Antalya 5/14, Mersin 7/15, Kahramanmaraş -2/9°C.

İç Anadolu: Ankara -3/6, Konya -4/7, Sivas -10/3°C.

Karadeniz: Bolu -2/6, Samsun 4/15, Rize 3/12°C.

Doğu Anadolu: Malatya -4/3, Erzurum -8/1, Van -4/1°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 0/9, Diyarbakır 1/8, Siirt 1/6°C.

PAZAR

Yağış: Yağışlar Doğu bölgelere çekiliyor. Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış bekleniyor. Yağışlar Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun yüksek kesimleri ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde. Ayrıca Doğu Anadolu ile 
Güneydoğu Anadolu'nun yüksek kesimleri ve doğusunda etkili kar yağışları görülebilir. Doğu Akdeniz'in doğusunda ise yoğun yağmur bekleniyor.

Rüzgar: Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Orta ve Doğu Karadeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var. Kıyı Ege ve Marmara'da da güneyli yönlerden yer yer sert rüzgarlar beklenmekte.

Sıcaklık: Marmara, Ege, Batı Karadeniz, Batı Akdeniz'de 3-6, İç Anadolu'nun batısında 2-5°C artış var. Güneydoğu Anadolu'da ise 2-4°C düşüş bekleniyor. Diğer bölgelerde önemli bir değişim yok.

PAZARTESİ

Yağış: Marmara, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz'de zamanla yağış ihtimali var. Yağışlar Batı Marmara, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz'de yerel olarak kuvvetli gözüküyor.

Rüzgar: Marmara ve Ege'de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar bekleniyor. Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz'de ise yine güneyli yönlerden yer yer 40-50 km/saate kadar çıkan rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 16-20, Ege 14-19, Akdeniz 11-17, İç Anadolu 4-13, Karadeniz 5-20, Doğu Anadolu 4 -5, Güneydoğu Anadolu 7-11°C bandında. 

UZUN VADE: Şu anki durumda 3 Şubat'tan itibaren 10 günlük bir kurak dönem gözüküyor. Bu kurak dönemde sıcaklıklar mevsim normallerini aşabilir. Mevcut model senaryolarında 13 Şubat'ta ülke genelini etkileyebilecek yağışlar, 14 Şubat'ta ise soğuklar yurdumuza giriş yapıyor. 14 Şubat'ta Sibirya kökenli soğuklar Karadeniz üzerinden yurdumuza iniyor. Bu soğuklarla birlikte kar yağışları oluşabilir. Belirtilen bu durumlar uzun vadede olduğu için değişim riski bulunuyor.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteoblue.com

Daha yeni Daha eski