Kuvvetli yağış bekleniyor

Ülkemiz alçak basınç sistemleri ve Rusya'dan gelen Sibirya kökenli soğuk hava akımlarının etkisi altına giriyor. Yağışlı ve soğuk periyot başlıyor. 14 günden beri Ocak ortasında, soğuk hava ve kar gözükmeye devam etti. Soğuk hava ve kar sistemine çok kısa bir süre kaldı. Perşembe'den itibaren Balkanlar'dan gelen soğuk hava ile birlikte sıcaklıklar düşüş trendine giriyor. Cuma'dan itibaren soğuklar etkisini arttırırken ülke genelinde bu soğuklarla birlikte kar yağışları gözüküyor. Kar yağışları ve soğuk havaya dair detaylı bilgiler bir sonraki tahminde sizlerle...

SALI

Yağış: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Doğu Anadolu'nun kuzeybatı kesimleri ile Karadeniz'de yağış ihtimali var. Yağışlar çoğu yerde bölgesel olarak görülürken, Marmara'nın batısında yoğun sağanaklar bekleniyor. Trakya ve Çanakkale çevresinde yer yer 100 mm'yi aşan miktarlarda yağış düşebilir. Sel ve su baskını tehlikesine dikkat edilmeli.

Rüzgar: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar görülebilir. Çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi gibi risklere karşı dikkat edilmeli.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 12/17, Bursa 14/21, Bilecik 10/20°C.

Ege: İzmir 15/22, Muğla 8/18, Kütahya 8/18°C.

Akdeniz: Antalya 13/21, Mersin 13/22, Kahramanmaraş 6/18°C.

İç Anadolu: Ankara 7/19
, Konya 8/20, Sivas 4/17°C.

Karadeniz: Bolu 8/17, Samsun 9/21, Rize 10
/21°C.

Doğu Anadolu: Malatya 0/7, Erzurum -3/7, Van -5/10°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 4/18, Diyarbakır 0/17, Siirt 2/14°C.

ÇARŞAMBA

Yağış: Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Karadeniz'in doğusu dışında kalan bütün bölgelerde yağış var. Yağışlar Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de yoğun sağanaklar şeklinde gözüküyor. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine dikkat edilmeli.


Rüzgar: Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında güneyli yönlerden genelde Lodos olmak üzere rüzgarlar var. Bu rüzgarların yer yer 100 km/saate kadar ulaşması bekleniyor. Çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi gibi risklere karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Sıcaklık: Kuvvetli yağışlarla birlikte Marmara, Ege, Batı Akdeniz'in ve Orta Karadeniz'in 
iç kesimleri, İç Anadolu ile Batı Karadeniz'de 4-10°C'lik bir sıcaklık düşüşü var.

UZUN VADE: 24 Ocak'ta yeni bir soğuk hava ve kar sistemi ortaya çıkmış durumda.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteogiornale.it

Daha yeni Daha eski