Kuvvetli Lodos'a dikkat!

Batı bölgelerde sıcaklıklar Lodos'la birlikte artarken, Doğu'da kuvvetlenen yüksek basınç şiddetli ayaza neden oluyor. Cumartesi en düşük sıcaklıklarda Doğu Anadolu'nun doğusunda birçok yerde sıcaklıklar -25 -30°C civarına kadar düşüyor, bazı noktalarda ise sıcaklıkların -35°C'nin altına bile inme ihtimali var. Yeni haftada ise ülke genelini etkileyebilecek yağışlar olabilir. Çarşamba Balkanlar'dan gelen soğuk hava ile birlikte kar ihtimali sürüyor.

CUMARTESİ

Yağış: Trakya'nın batısı, Batı Ege ve Antalya'nın kıyı kesiminde yerel yağış ihtimali bulunuyor. İç ve Doğu bölgelerde don ve buzlanma ile birlikte yer yer sis görülebilir. Doğu Anadolu'da soğuk hava çok kuvvetli.

Rüzgar: Kıyı Ege ve Marmara genelinde güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar gözüküyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 8/16, Bursa 5/17, Bilecik 1/12°C.

Ege: İzmir 8/15, Muğla 4/10, Kütahya -2/8°C.

Akdeniz: Antalya 6/17, Mersin 6/17, Kahramanmaraş -2/12°C.

İç Anadolu: Ankara -5/4, Konya -4/6, Sivas -12/1°C.

Karadeniz: Bolu -3/8, Samsun 7/17, Rize 1/13°C.

Doğu Anadolu: Malatya -10/2, Erzurum -22/-9, Van -15/-2°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep -4/10, Diyarbakır -7/7, Siirt -5/5°C.

PAZAR

Yağış: Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de yağış ihtimali var. Yağışlar, Edirne, Kırklareli, Kıyı Ege, ve Antalya kıyılarında yer yer kuvvetli. İç Anadolu ve Doğu bölgelerde 
don ve buzlanma ile birlikte yer yer sis görülebilir. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'da kuvvetli soğuk bekleniyor.

Rüzgar: Lodos'un Marmara, Ege ile Orta Karadeniz'de kuvvetli esmesi beklenmekte.

Sıcaklık: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da 2-5°C'lik bir sıcaklık artışı var. Yağış alan bölgelerde 1-3°C düşüş bekleniyor. 

PAZARTESİ

Yağış: Batı Akdeniz, Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz ve Marmara'da yağış bekleniyor. Yağışlar Marmara'nın batısı, Batı Ege ve Batı Akdeniz'de kuvvetli olarak gözüküyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleriyle, Doğu Anadolu'da kuvvetli don ve buzlanma ile birlikte yer yer sis görülebilir.

Rüzgar: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de Lodos kuvvetli.

Sıcaklık: Önemli bir değişim yok. 

UZUN VADE: Şubat'ın ilk haftasında sıcaklıklar ılık havalarla birlikte mevsim normallerini aşabilir. Yağışlara baktığımızda yine Şubat'ın ilk haftasında yağışlı sistemler olsa da bu sistemler ülke genelini etkilemiyor gözüküyor. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteoblue.com

Daha yeni Daha eski