Kuvvetli don ve buzlanmaya dikkat!

Yağışlar yurdumuzun doğusuna çekiliyor. Yurdumuzun güneydoğusunda yoğun kar bekleniyor. Havanın açmasıyla kuvvetli ayaz başlıyor. Ülke genelinde kuvvetli ayaz var. İç ve doğu bölgelerde bazı yerler -25 -30°C civarına kadar inebilir. Sıcaklıklar Çarşamba'dan itibaren batıdan başlamak üzere artışa geçiyor.

SALI

Yağış: Batı Karadeniz'in kuzeyi, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz'de yağış bekleniyor. Doğu Akdeniz'in kıyılarında yağmur şeklinde olan yağışlar diğer bölgelerde kar şeklinde gözüküyor. Yağışlar Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ve Güneydoğu Anadolu'da yoğun kar şeklinde görülebilir. 

Rüzgar: Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar bekleniyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul -7/2, Bursa -12/1, Bilecik -15/-2°C.

Ege: İzmir -2/6, Muğla -7/5, Kütahya -18/-4°C.

Akdeniz: Antalya 2/12, Mersin 4/13, Kahramanmaraş -1/4°C.

İç Anadolu: Ankara -15/-3, Konya -10/-2, Sivas -16/-5°C.

Karadeniz: Bolu -18/-3, Samsun -2/4, Rize 1/5°C.

Doğu Anadolu: Malatya -7/-1, Erzurum -14/-5, Van 0/6°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep -2/2, Diyarbakır -1/3, Siirt 1/3°C.

ÇARŞAMBA

Yağış: Kıyı ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun güney ve doğusu ile, Doğu Akdeniz kıyılarında bölgesel yağış ihtimali var. Yağışlar Kıyı Karadeniz'de yer yer karla karışık yağmur ve kar, Doğu Akdeniz kıyılarında yağmur, diğer yağış alan yerlerde kar şeklinde.

Rüzgar: Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da kuzeyli, Trakya'da ise güneyli yönlerden yer yer 40 km/saate kadar ulaşan rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık: Ege, Marmara, Batı Karadeniz'de 2-4°C sıcaklık artışı var. İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'de ise sıcaklıklar 1-4°C düşüyor.

UZUN VADE: Geçtiğimiz tahminde Ocak sonunda gözüken kuraklık kaybolmuş durumda. Atlas Okyanusu kökenli yağışlı sistemler ülkemize Ocak'ın son haftasında ardı ardına giriş yapabilir. Ayın son haftasında gelmesi muhtemel kuvvetli alçak basınçlarla ülke genelinde yağışlar etkili olabilir. Özellikle batı bölgelerde yoğun yağışlar gözüküyor. 26 Ocak, 28 ve 30 Ocak'ta kuzeyden sarkan soğuk havalarla kar olasılığı ortaya çıktı. Bu sistemlerin ne kadar kuvvetli olacağı henüz net değil. Detaylar netleştikçe sonraki tahminlerde.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

Daha yeni Daha eski