Kar yağışı hangi bölgelerde?

Perşembe ülke genelinde yağış bekleniyor. Cuma yağışlar doğuya çekilirken, Cumartesi yeni bir yağışlı sistem yurda giriş yapıyor. Bu yağışlı sistemde Marmara, Ege ve Akdeniz'de kuvvetli yağışlar gözüküyor. Lodos'la birlikte hafta sonunda sıcaklıklarda artışlar gerçekleşebilir.

PERŞEMBE

Yağış: Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var. Yağışlar Marmara'nın güney ve doğusu, İç Ege, Karadeniz'in ve Akdeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde.

Rüzgar: Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden yer yer kuvvetli rüzgarlar gözükmekte.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 1/4, Bursa -1/4, Bilecik -3/1°C.

Ege: İzmir 2/8, Muğla -2/5, Kütahya -5/1°C.

Akdeniz: Antalya 6/11, Mersin 8
/15, Kahramanmaraş 3/8°C.

İç Anadolu: Ankara -2/0, Konya -3/3, Sivas 0/4°C.

Karadeniz: Bolu -3/0, Samsun 7/9, Rize 11/15°C.

Doğu Anadolu: Malatya 1/6, Erzurum -5/1, Van -5/4°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 4/8, Diyarbakır 2/10, Siirt 2/9°C.

CUMA

Yağış: Doğu Akdeniz, Sivas Kayseri çevresi, Güneydoğu ve Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'de yağış ihtimali var. Yağışlar Doğu Karadeniz'in ve Doğu Akdeniz'in kıyı ve alçak kesimleri ile Güneydoğu Anadolu'nun alçak kesimlerinde yağmur, diğer yağış alan yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde.

Rüzgar: Marmara'nın kuzeyi ve batısında Lodos yer yer sert esiyor.

Sıcaklık: Marmara, Ege, Batı Karadeniz'de 2-4°C sıcaklık artışı var. Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise 3-6°C sıcaklık düşüşü gözlemlenebilir.

UZUN VADE: Mevcut durumda yüksek basınçlardan dolayı 3-10 Şubat arasında bir kuraklık riski gözüküyor. 10 Şubat'tan itibaren ise Rusya'dan gelen Sibirya kökenli kuvvetli soğuklarla birlikte ülke genelinde kar yağışları görülebilir. Bu durumlar uzun vade olduğu olduğu için değişime açıktır, takip edilmesi gerekiyor.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteogiornale.it

Daha yeni Daha eski