Kar geliyor

Ülkemiz Rusya'dan gelen Sibirya kökenli soğukların etkisine giriyor. Bu soğuklar Ukrayna ve Balkanlar üzerinden yurdumuzu etkilemeye başlıyor. Önümüzdeki 10 gün boyunca yurdumuz üzerinde, şu anki gözüken duruma göre kuvvetli soğuk havaların etkili olması beklenmekte. Soğuk havalarla birlikte ülke genelinde kar yağışları da gözüküyor. Ocak ortasında kar ve soğuk hava sistemi olacağına dair 16 günden beri veriler vardı. Bu verileri tahminlerimizin uzun vade kısmında sizlerle paylaştık.

PERŞEMBE

Yağış: Ülkemizin tamamında yağış beklentisi var. Marmara'nın batısında yağışlar sabah etkisini kaybediyor. Samsun, Ordu, Giresun çevresi, Doğu Anadolu'nun batı ve güneyi, Doğu Akdeniz'in doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun batısı ve kuzeyinde yağışlar kuvvetli. Ayrıca yağışlar Marmara'nın iç ve yüksekleri, yurdumuzun iç ve yüksek bölgeleri ile Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde.

Rüzgar: Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 3/7, Bursa 2/7, Bilecik 0/3°C.

Ege: İzmir 7/10, Muğla 2/10, Kütahya -1/4°C.

Akdeniz: Antalya 9/15, Mersin 10/15, Kahramanmaraş 5/11°C.

İç Anadolu: Ankara 1/4
, Konya 2/6, Sivas -1/5°C.

Karadeniz: Bolu -1/4, Samsun 7/10, Rize 7
/11°C.

Doğu Anadolu: Malatya 2/6, Erzurum 0/2, Van 1/5°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 6/10, Diyarbakır 5/9, Siirt 4/8°C.

CUMA

Yağış: Ülkemizin tamamında yağış bekleniyor. Yağışlar Marmara, yurdumuzun iç ve yüksek bölgeleri ile Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde. Doğu Karadeniz kıyılarında yoğun sağanak yağmur beklenirken, Doğu Anadolu'nun orta ve doğusunda yoğun kar var.

Rüzgar: İç Anadolu, Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden rüzgarlar var. Marmara'dan başlamak üzere rüzgarlar zamanla kuzeyli yönlere dönüyor.

Sıcaklık: Ülke genelinde sıcaklıklarda 1-5°C'lik bir düşüş bekleniyor.

UZUN VADE: Ocak ayının ikinci yarısı ülke genelinde oldukça soğuk gözüküyor. 25 Ocak'ta yeni bir yağışlı sistem var. Ayrıca Ocak sonunda şu an gözükmese de yeni bir soğuk hava ve kar sistemi ortaya çıkabilir.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

Daha yeni Daha eski