O bölgelerde sel tehlikesine aman dikkat

Güney ve doğu bölgelerde geçtiğimiz haftalarda yağışlar olsa da, Rusya'nın batısı üzerinde etkili olan kuvvetli yüksek basınç Karadeniz üzerinden yurdumuzu etkiledi. Bu durumdan dolayı yağışlı havalar yurdumuzun güney ve doğu kesimlerine sıkıştı. Kuzey ve iç bölgelerde önemli yağışlar meydana gelmedi. Ülkemizi etkileyen bu kuvvetli yüksek basınçlar nihayet etkisini kaybetmeye başlıyor. Atlantik kökenli yağışlı havalar Güney Avrupa ve Akdeniz üzerinden yurdumuza doğru hareket ediyor. Önümüzdeki günlerde Orta Akdeniz'den ardı ardına gelen alçak basınç sistemleri, ülke geneline özlenen yağışları getiriyor. Özellikle Batı Ege ve Akdeniz'de yoğun sağanaklar etkili olabilir. Muğla ve Antalya çevresinde Salı'ya kadar yer yer olmak üzere 250-300 mm gibi çok yüksek miktarlarda yağış düşmesi beklenmekte. Sel, su baskını, heyelan, yerel hortum, yer yer dolu yağışı gibi risklere karşı mutlaka dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. Uzun vadede ise soğuk hava dalgaları ortaya çıkmış durumda.

CUMARTESİ

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun batısı ve Karadeniz'in iç kesimlerinde yağış beklentisi var. Edirne, Çanakkale, Balıkesir'in batısı, Batı Ege ve Batı Akdeniz'de yağışlar kuvvetli. Güneybatı Ege ve Antalya civarında 75 mm'nin üzerinde yağış düşen yerler olabilir. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Ayrıca yağışlar Sivas çevresi, Doğu Anadolu'nun batısı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir.

Rüzgar: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar esiyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 10/15, Bursa 7/16, Bilecik 6/15°C.

Ege: İzmir 11/16, Muğla 7/14, Kütahya 2/13°C. 

Akdeniz: Antalya 12/18, Mersin 11/18, Kahramanmaraş 5/14°C.

İç Anadolu: Ankara 4/13, Konya 4/13, Sivas -1/7°C.

Karadeniz: Bolu 1/15, Samsun 12/16, Rize 8/15°C.

Doğu Anadolu: Malatya 1/8, Erzurum -10/1, Van -4/7°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 5/13, Diyarbakır 0/13, Siirt 2/12°C.

PAZAR

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu geneli, İç Anadolu'nun batısı ile Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yağış bekleniyor. Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Batı Ege ve Batı Akdeniz'de yağışlar kuvvetli. Güneybatı Ege ve Antalya civarında yine 75 mm'nin üzerinde yağış düşen yerler olabilir. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Yağışlar Doğu Anadolu'nun yağış alan yüksek rakımlı yerleşimlerinde kar şeklinde.

Rüzgar: Doğu Anadolu dışında kalan bütün bölgelerde güneyli yönlerden sert rüzgarlar esebilir.

Sıcaklık: Ülke genelinde güneyli yönlerden esen rüzgarlarla birlikte 1-3°C'lik bir artış var.

PAZARTESİ

Yağış: Kıyı Karadeniz dışında kalan bütün bölgelerde yağış bekleniyor. Yağışlar Batı Ege ve Akdeniz'de kuvvetli olarak görülebilir. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'da yüksek rakımlı yerleşimlerde yağışlar kar şeklinde.

Rüzgar: İç Anadolu, Akdeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var. Çanakkale ve Trakya'da ise Poyraz kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Marmara'da 2-4°C'lik bir sıcaklık düşüşü var. Diğer bölgelerde önemli bir değişim yok.

UZUN VADE: Mevcut durumda 23 Aralık'ta İskandinavya üzerinden, 25 Aralık'ta ise Rusya üzerinden ülkemize soğuk hava akımları var. Bu soğuk hava akımları Marmara'nın yüksekleri, İç bölgeler, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'ya kar yapacak düzeyde gözüküyor. 21 Aralık'ta ise batı bölgelerden yağışlı hava girişi var. Bu durumlar değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.  

Harita: https://www.meteociel.fr

https://www.wetterzentrale.de


Daha yeni Daha eski