Kuvvetli yağışlar o bölgelere çekiliyor

Ege ve Akdeniz'deki kuvvetli yağışlar etkisini kaybediyor. Kuvvetli yağışlar yurdumuzun doğusuna doğru çekiliyor. Perşembe'den itibaren yağışlar ülke genelinde etkisini kaybederken ülke geneline kuraklık geri dönüyor. Ülkenin büyük kısmında yaklaşık 10 günlük kurak bir dönem gözükmekte. 

SALI

Yağış: Ege'nin batısı dışında kalan bütün bölgelerde yağış ihtimali var. Yağışlar Doğu Marmara, Düzce çevresi, Doğu Akdeniz'in doğusu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve orta kesimlerinde kuvvetli. Yağışlar Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun yüksek rakımlı yerlerinde kar şeklinde görülebilir.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz ve Yıldız sert eserken, Sivas çevresi Doğu Karadeniz'in iç kesimleri Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da Keşişleme sert esebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 9/11, Bursa 9/11, Bilecik 8/9°C.

Ege: İzmir 11/17, Muğla 5/15, Kütahya 4/10°C. 

Akdeniz: Antalya 10/19, Mersin 11/19, Kahramanmaraş 9/13°C.

İç Anadolu: Ankara 5/10, Konya 4/10, Sivas 2/5°C.

Karadeniz: Bolu 5/9, Samsun 13/16, Rize 12/17°C.

Doğu Anadolu: Malatya 3/7, Erzurum -2/4, Van 3/9°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 6/11, Diyarbakır 5/8, Siirt 5/10°C.

ÇARŞAMBA

Yağış: Doğu Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bölgesel yağış ihtimali var. Yağışlar Orta ve Doğu Karadeniz'in kuzeyinde kuvvetli iken, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun yüksek rakımlı yerlerinde kar yağışları görülebilir. Yağışlar zamanla etki alanını daraltarak etkisini kaybetmeye başlıyor.

Rüzgar: Rüzgarlar yüksek basıncın girişiyle birlikte ülke genelinde zayıflıyor.

Sıcaklık: Akdeniz'de sıcaklıklar 1-3°C artarken, Doğu Anadolu'nun doğusu ve Karadeniz'de 2-4°C'lik bir azalış var.

UZUN VADE: Mevcut durumda 23 Aralık'ta Rusya üzerinden gelen soğuk hava girişi var. Bu sistemde özellikle iç bölgeler ve Doğu Anadolu'da soğuma var. 17 Aralık'tan itibaren bazı bölgelerde yağışlar gözükse de ülke genelinde 10 gün boyunca kurak bir dönem riski devam ediyor. 27 Aralık'ta ise batı bölgelere Libya üzerinden ılık hava dalgası gözüküyor. Bu durumların değişme ihtimali var.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir. 

Harita: https://www.wetterzentrale.de

Daha yeni Daha eski