Kuvvetli Lodos'a dikkat!

Soğuk ve yağışlı hava dalgasının ardından doğu bölgelerde havanın açmasıyla don ve buzlanma etkili oluyor. Batı bölgelerde ise Lodosla birlikte ılık hava etkili olmaya başladı. Yüksek basınçların ülkemiz ve çevresinde geniş alanlar kaplaması ülkemizde kuraklığın devam etmesine neden oluyor. Rusya'nın batısı, Doğu Avrupa ve kısmen Akdeniz'de gelişen yüksek basınçlarla birlikte ülkemiz ve çevre coğrafyalar kuraklığa devam ediyor. Yine yüksek basınçlardan dolayı önümüzdeki 10-12 gün boyunca ülkemiz genelinde kuraklık devam edebilir. Modellerde de kararsız veriler olması hem yapılan hava durumu tahminlerini güçleştiriyor, hem de uzun vade hava durumu tahminlerinde değişimlerin normalden fazla olmasına neden oluyor.

CUMARTESİ

Yağış: Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz'de yerel yağış ihtimali var. İç ve doğu bölgelerde gece ve sabahları sis ile birlikte don ve buzlanma bekleniyor.

Rüzgar: Kıyı ve Kuzeybatı Ege ile Marmara'da Lodos kuvvetli. 

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 12/19, Bursa 13/21, Bilecik 4/17°C.

Ege: İzmir 13/18, Muğla 7/13, Kütahya 2/15°C.

Akdeniz: Antalya 10/17, Mersin 9/17, Kahramanmaraş 0/10°C.

İç Anadolu: Ankara 0/14, Konya 0/13, Sivas -7/5°C.

Karadeniz: Bolu 0/13, Samsun 10/18, Rize 4/17°C.

Doğu Anadolu: Malatya -5/7, Erzurum -20/-3, Van -13/1°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep -2/9, Diyarbakır -6/8, Siirt -4/6°C.

PAZAR

Yağış: Kıyı Ege, Trakya ve Çanakkale çevresinde bölgesel yağış ihtimali bulunuyor. 
İç ve doğu bölgelerde gece ve sabahları sis ile birlikte don ve buzlanma bekleniyor.

Rüzgar: Kıyı Ege, Trakya ve Çanakkale çevresinde güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık: Marmara, Batı Karadeniz, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de 1-3°C'lik bir sıcaklık düşüşü var. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Güneydoğu Anadolu'da 2-4, Doğu Anadolu'da ise 2-6°C'lik bir sıcaklık artışı görülebilir.

PAZARTESİ

Yağış: Zamanla Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Eskişehir Ankara Düzce Bolu çevresi (akşam yerel) yağış bekleniyor. Yağışlar Çanakkale çevresi, Batı Akdeniz ve Batı Ege'de kuvvetli gözüküyor.

Rüzgar: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de güneyli yönlerden yer yer, sert olmak üzere rüzgarlar esebilir.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 12-16, Ege 10-18, Akdeniz 8-19, İç Anadolu 5-14, Karadeniz 3-20, Doğu Anadolu 9 -3, Güneydoğu Anadolu 9-13°C bandında.

UZUN VADE: Değişimler sürüyor. Mevcut durumda 5 Ocak'a kadar ılık hava kıyı ve batı bölgelerde etkili olabilir. 5 Ocak'ta soğuma var. 8 Ocak'ta ise yine ani bir ılık hava dalgası ile sıcaklıklar yükselirken, 9 Ocak'ta soğuk hava dalgası gözüküyor. Bu soğuk hava Marmara'nın dağları, İç bölgelerin yüksekleri ve Doğu'da kar yapacak düzeyde. Yağış durumlarına baktığımızda ise bazı bölgelerde yağışlar olsa da ülke genelinde önümüzdeki 10-12 gün boyunca yine kurak bir dönem var. Şu anki durumda bu kurak dönem 7 Ocak'ta son bulacak gibi. Bu tarihten itibaren batı bölgelerden yağışlı sistem girişleri var. Belirtilen durumlar değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

Daha yeni Daha eski