Kuraklık devam ediyor

Ülke genelinde kuraklık devam ediyor. Bazı bölgelerdeki yağışlar dışında ülkenin büyük kısmı yağış almıyor. Kuzeyli hava akımlarıyla önümüzdeki günlerde havalar biraz daha soğuyabilir. Uzun vadede ise yağışlı sistem gözükmüş durumda.

CUMARTESİ

Yağış: Trakya'nın Karadeniz kıyıları, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya çevresi ile Karadeniz'in kuzey kesimlerinde yerel yağış ihtimali var. Yağışlar Karadeniz'in yağış alan yüksek rakımlı yerlerinde kar şeklinde. Sakin hava koşullarından dolayı Marmara, iç ve doğu bölgelerde gece ve sabahları yer yer yoğun olmak üzere pus ve sis beklentisi var.

Rüzgar: Ülkemizde önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 5/12, Bursa 4/12, Bilecik 3/9°C.

Ege: İzmir 6/15, Muğla 3/15, Kütahya -1/7°C. 

Akdeniz: Antalya 10/18, Mersin 10/18, Kahramanmaraş 4/14°C.

İç Anadolu: Ankara 1/7, Konya 2/8, Sivas -6/4°C.

Karadeniz: Bolu 2/8, Samsun 8/12, Rize 8/13°C.

Doğu Anadolu: Malatya -1/9, Erzurum -8/3, Van -4/7°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 3/11, Diyarbakır -1/10, Siirt 2/11°C.

PAZAR

Yağış: Trakya'nın Karadeniz kıyıları, Batı ve Orta Karadeniz'in kıyı kesimi (akşam saatlerinde), Doğu Karadeniz (sabah saatlerine kadar, iç ve yükseklerde yağışlar kar şeklinde) yerel yağış ihtimali var. Yine Marmara, iç ve doğu bölgelerde gece ve sabahları yer yer yoğun olmak üzere pus ve sis beklentisi bulunuyor.

Rüzgar: Rüzgarlar ülkemizde oldukça sakin.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor.

PAZARTESİ

Yağış: Trakya'nın Karadeniz kıyıları, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Antalya ve Muğla çevresi ile Kıyı Karadeniz'de yerel yağış ihtimali var. Marmara, iç ve doğu bölgelerde gece ve sabahları yer yer yoğun olmak üzere pus ve sis beklentisi bulunmakta.

Rüzgar: Marmara'nın batısında Poyraz 30-35 km saate kadar çıkıyor.

Sıcaklık: Ülke genelinde sıcaklıklarda 1-3°C'lik bir düşüş var.

UZUN VADE: Mevcut durumda Aralık sonunda biraz değişimler olsa da bir haftadan beri yağışlı ve soğuk bir sistem gelmek için ısrar ediyor. Şu anki verilerde Balkanlar üzerinden 26 Aralık'ta gelmesi beklenen bu yağışlı ve soğuk sistemde Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de kuvvetli yağış ihtimali bulunuyor. Bu sistemde Trakya, Marmara'nın yüksekleri, İç ve Doğu bölgelerde kar ihtimali de var.  Bu sistemin ardından 3 Ocak'ta yeni bir kuvvetli yağış getirebilecek sistem ortaya çıkmış durumda. Bu durumlar uzun vade olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.  

Harita: https://www.meteogiornale.it

Daha yeni Daha eski