O bölgelerde kar bekleniyor

Ülkemizde soğuk günler devam ediyor. Gece sıcaklıkları iç bölgeler ve Doğu Anadolu'da 0°C'nin altına inerken, gece ve sabahları iç bölgelerde sis ve pus görülüyor. Uzun vadede ise yeni yağışlı sistemler ve daha soğuk havalar gözükmüş durumda.

CUMARTESİ

Yağış: Marmara'nın kuzeyi ve orta kesimleri, Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz kıyılarında yağış ihtimali var. Doğu Karadeniz'in kuzeyi ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yağışlar kuvvetli olarak gözüküyor. Doğu Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'nun yüksek rakımlı yerleşimlerinde karla karışık yağmur ve kar görülebilir.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz yer yer kuvvetli.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 8/13, Bursa 5/14, Bilecik 2/12°C.

Ege: İzmir 7/18, Muğla 4/18, Kütahya -3/11°C. 

Akdeniz: Antalya 11/22, Mersin 12/21, Kahramanmaraş 5/16°C.

İç Anadolu: Ankara -3/10, Konya 2/10, Sivas 1/7°C.

Karadeniz: Bolu -5/9, Samsun 7/13, Rize 9/13°C.

Doğu Anadolu: Malatya 2/10, Erzurum -2/4, Van 2/7°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 6/15, Diyarbakır 5/15, Siirt 6/13°C.

PAZAR

Yağış: Orta ve Doğu Marmara ile Karadeniz'de yağış ihtimali var. Yağışlar Doğu Karadeniz'in kuzeyinde kuvvetli iken, Karadeniz'in iç ve yükseklerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde yağışlar görülebilir.

Rüzgar: Marmara ve Kuzeybatı Ege'de Poyraz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında Karayel zaman zaman kuvvetli.

Sıcaklık: Marmara, Batı ve Orta Karadeniz'de 2-3°C'lik bir düşüş var. Diğer bölgelerde önemli bir değişim beklenmiyor.

PAZARTESİ

Yağış: Doğu Karadeniz, Ardahan çevreleri ve Erzurum'un Doğu Karadeniz'e yakın noktalarında yağış bekleniyor. Bu yağışlar Doğu Karadeniz'in kıyılarında yağmur, diğer kalan yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde.  Bu yağışlar zamanla yurdumuzu terk ediyor.

Rüzgar: Yurdumuzun yüksek basınç altına girmesinden dolayı önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık: Önemli bir değişim yok. Ülke genelinde hava soğuk.

UYARI: Önümüzdeki günlerde özellikle iç bölgelerde sis ve pus bekleniyor. Marmara'nın karasal yerleri ve dağları, iç bölgelerle Doğu Anadolu'da gece ile sabahları don ve buzlanma görülebilir.

UZUN VADE: Mevcut durumda önümüzdeki 15 günlük periyotta ülke genelinde hava soğuk gözüküyor. Zaman zaman ülkemiz ve çevresinde konumlanan yüksek basınçlar yine sis, pus ve ayaza neden olabilir. İç ve doğu bölgelerde bu periyotta don ve buzlanma daha da kuvvetleniyor. Yağış durumlarına baktığımızda ise bazı bölgelerde yağışlar gözükse de yurdumuzun büyük kısmında kuraklık yaşanıyor. Avrupa genelinde yüksek basınçların etkisi göstermesinden dolayı kıtada kurak bir hava var, bu durum ise yurdumuza Avrupa üzerinden gelmesi muhtemel yağışlı sistemleri engelliyor. Ayrıca bu yüksek basınçlardan yurdumuzda etkileniyor. 25-30 Kasım arası yağışlı bir dönem var, ancak yağışlar yurdumuzun tamamını etkilemiyor. Daha uzun vade de ise 4 Aralık'ta başka bir yağışlı sistem gözüküyor. Bu yağışlı sistemlerde yağış alan iç bölgeler, yüksek kesimler ve Doğu Anadolu'da yağışlar kar şeklinde gözüküyor. 30 Kasım'da yurdumuzun doğusuna yerleşen kuvvetli yüksek basınç özellikle Doğu Anadolu'da şiddetli ayaza neden olabilir, sıcaklıkların bu bölgede -20°C'ye kadar düşme ihtimali var. Bu durumlar uzun vade olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.  

Haritalar :https://www.wetterzentrale.de

https://www.wxcharts.com


Daha yeni Daha eski