Hafta sonu hava nasıl olacak?

Ülkemizde yağışlar etki alanını daraltmaya başlıyor. Havanın açmasıyla birlikte özellikle iç ve doğu bölgelerde geceleri ayaz etkili. Uzun vadedeki soğuk hava ise gözükmeye devam ediyor.

CUMARTESİ

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda bölgesel yağışlar var. Yağışlar Doğu Karadeniz'in kuzeyinde kuvvetli. Doğu Karadeniz yaylaları ve Doğu Anadolu'nun doğusundaki yüksek yerlerde kar yağışları görülebilir.

Rüzgar: Marmara'nın batı ve orta kesimleri, Kuzeybatı Ege'de Poyraz kuvvetli. İç Ege, Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun güneyinde de Poyraz yer yer sert esebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 10/17, Bursa 8/17, Bilecik 7/15°C.

Ege: İzmir 12/22, Muğla 9/23, Kütahya 3/14°C. 

Akdeniz: Antalya 16/25, Mersin 16/26, Kahramanmaraş 9/21°C.

İç Anadolu: Ankara 3/14, Konya 5/15, Sivas 1/12°C.

Karadeniz: Bolu 4/14, Samsun 12/16, Rize 11/15°C.

Doğu Anadolu: Malatya 6/16, Erzurum 0/8, Van 2/12°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 8/18, Diyarbakır 7/20, Siirt 7/18°C.

PAZAR

Yağış: Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında bölgesel yağışlar var. 

Rüzgar: Orta ve Batı Marmara'da Poyraz'ın hızı 35-40 km/saate kadar çıkıyor.

Sıcaklık: Ülke genelinde 1-3°C'lik bir sıcaklık artışı beklenmekte.

PAZARTESİ

Yağış: Ülkemizde yağış beklenmiyor.

Rüzgar: Poyraz Marmara'nın batısında yer yer 30 km/saat hızla esebilir.

Sıcaklık: Karadeniz ve İç Anadolu'da 1-3°C'lik bir sıcaklık artışı daha bekleniyor.

UYARI: Önümüzdeki günlerde havanın açmasıyla birlikte ülke genelinde gece ve sabahları ayaz var. İç bölgeler ve Doğu Anadolu'da sıcaklıklar 0°C ve bu değerin altına, birçok yerde inebilir. Marmara, İç bölgeler, Batı ve Orta Karadeniz'de gece ve sabahları yer yer olmak üzere sis ve pus görülebilir.

UZUN VADE: Geçtiğimiz tahminde 16 Kasım'da Rusya üzerinden gözüken soğuk hava batı bölgeler için zayıflamış durumda. Mevcut durumda 17 Kasım'dan itibaren ülkemiz Sibirya kökenli Rusya ve Orta Asya'da oldukça güçlü olan bu soğuk havanın etkisine giriyor. 20 Kasım'dan itibaren soğuk hava ülkemizde etkisini arttırıyor. Şu anki tabloda; Marmara'nın dağları, İç bölgeler, Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu bu soğuk hava gelirse kar yağışları görebilir. Marmara'da kar için bu soğuk havanın biraz daha batıya kayması gerekli, bu durumu da Kuzey Afrika üzerinde o tarihlerde bulunan ılık hava etkiliyor. Yağış durumlarına baktığımızda ise; Pazar gününden itibaren 8-9 gün boyunca ülkenin büyük bir kısmında yağış beklenmiyor. Bu süreçte pastırma yazının etkili olması bekleniyor. Geceler soğuk olsa da gündüzler yurt genelinde ılık, gece ve sabahları pus ile sis olayları görülebilir.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.  

Harita: https://www.meteoblue.com

Daha yeni Daha eski