Küresel iklim değişimlerinin dünyaya verdiği zararın son örneklerinden biri, 'Üçüncü Kutup' olarak adlandırılan Çin’in Tibet platosundaki Qilian buzullarının hızlı bir şekilde eriyor olması.

Uzmanlar son 50 yıldır Qilian buzullarının "şok edici bir hızla" yok olduğunu açıkladı. İklim değişikliği nedeniyle sıcaklığın artmasının tüm dünyayı olumsuz etkileyecek sonuçlara yol açağı belirtiliyor.

Buzulların 1950'lerden bu yana yaklaşık 450 metre geri çekildiğini söyleyen uzmanlar, "Laohugou No 12” olarak bilinen 20 kilometrekarelik buzulun ölçümlerin başladığı 60 yıl öncesinden bu yana yaklaşık yüzde 7 küçüldüğünü ve son yıllarda erimenin hızlandığını belirtti

Buzul izleme istasyonunun yöneticisi Qin Xiang, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Sıcaklıklar artmasıyla yaklaşık 13 metre uzunluğunda bir buz ve genel olarak buzul kalınlığından endişe verici bir kayıp yaşandı. Bu buzulun küçülme hızı gerçekten şok edici” ifadelerini kullandı.

Buzulun yakınlarındaki eski İpek Yolu üzerindeki büyük bir kavşak olan Dunhuang yakınlarında, dağlardan akan su 300 yılın ardından ilk kez çölde bir göl oluşturdu.

Bilim insanları Qilian'daki değişikliklerin, Yangtze ve diğer büyük Asya nehirlerinin kaynağı olan Tibet platosunun diğer bölgelerindeki erime eğilimlerini yansıttığını ve üçüncü kutupta meydana gelen erimenin tüm kıta, ardından da dünya için sonuçları olacağını söylüyor.

Çin Bilimler Akademisi'nin verilerine göre, dağların ötesindeki buzul çekilmesi 1956-1990 yıllarına göre son 20 yılda yüzde 50 daha hızlı gerçekleşti.

İnsan kaynaklı iklim değişikliği diğer öngörülemeyen koşulları da beraberinde getiren hava koşullarındaki değişikliklere, afetlere, ekosistemin bozulmasına ve ekonomik kayıplara yol açıyor.

Kaynak ve Fotoğraflar: https://tr.sputniknews.com/foto/202011121043213817-sok-edici-bir-hizla-eriyen-cindeki-buzullar-goruntulendi


Daha yeni Daha eski