Tehlikeli hava koşullarına aman dikkat

Libya üzerinden gelen sıcak hava dalgasıyla birlikte birçok noktada sıcaklık rekorları kırıldı. Perşembe günü Balkanlar üzerinden gelen serin ve yağışlı hava ile birlikte batı bölgeler nihayet özlediği yağışlara kavuşuyor. Halen üzerimizde sıcak havanın bulunması ve Balkanlardan gelen soğuk cephe sisteminin bu sıcak hava ile karşılaşmasından dolayı batı bölgelerde kararsız ve tehlikeli hava koşulları oluşuyor.

PERŞEMBE

Yağış: Zamanla olmak üzere Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de sağanak ve gök gürültülü sağanak ihtimali var. Bu yağışların Kuzey Ege ve Marmara'da kuvvetli olması bekleniyor. İstanbul başta olmak üzere Marmara ile Kuzey Ege'de sel, su baskını, heyelan, yerel dolu yağışı, ani fırtına ve hortum tehlikesi gibi risklere karşı mutlaka dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Lodos Marmara ve Ege'de kuvvetli olarak gözükürken, Batı Akdeniz'in iç kesimleri İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de yer yer 40 km/saate ulaşıyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 21/25, Bursa 18/26, Bilecik 16/27°C.

Ege: İzmir 21/26, Muğla 17/30, Kütahya 13/26°C. 

Akdeniz: Antalya 22/31, Mersin 22/33, Kahramanmaraş 17/34°C.

İç Anadolu: Ankara 14/30, Konya 16/31, Sivas 4/27°C.

Karadeniz: Bolu 11/29, Samsun 16/28, Rize 17/29°C.

Doğu Anadolu: Malatya 8/26, Erzurum 1/19, Van 5/19°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 13/30, Diyarbakır 11/28, Siirt 13/28°C.

CUMA

Yağış: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de sağanak ve gök gürültülü sağanak ihtimali var. Yağışlar, Doğu Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'in batısında kuvvetli olarak gözüküyor, bu bölgelerde sel, su baskını, heyelan, yerel dolu yağışı, ani fırtına ve hortum tehlikesi gibi risklere karşı mutlaka dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgar: Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Orta ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde Lodos yer yer kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Marmara'da 2-6, Ege'de 2-7, Batı Akdeniz'de 1-5, İç Anadolu'nun batısında 3-7 ve Batı Karadeniz'de 4-8°C'lik bir sıcaklık düşüşü var. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da ise sıcaklıklar 2-3°C artıyor.

UZUN VADE: Mevcut durumda Ekim ayı genelinde sıcaklıklar maalesef mevsim normallerinin üzerinde gözüküyor. 12-18 Ekim arasında sıcaklıklar mevsim normallerini, ülke genelinde aşıyor. 18 Ekim'den itibaren sıcaklıklar düşüş trendine geçebilir. 20 Ekim'de tüm yurt genelinde hissedilir derecede sıcaklık düşüşleri gözükmekte. Yağış durumlarına baktığımızda ise 18 Ekim ve 23 Ekim'de yağışlı sistemler gözükmüş durumda.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.  

Harita: https://www.meteoblue.com

Daha yeni Daha eski