Sıcaklıklar düşüyor

Hafta sonu Karadeniz üzerinde bulunan alçak basınç daha çok kuzey bölgelerde yağışlara neden olurken, sıcaklıklar İskandinavya üzerinden gelen soğuk hava ile düşüyor. Ülkemizin özellikle kuzey ve iç bölgelerinde hava soğuk. Soğuma ile birlikte kayak merkezleri ve yüksek rakımlı dağlarda ilk kar yağışları görülebilir. Geceleri ise ayazla birlikte, iç ve doğu bölgelerde sıcaklıklar birçok noktada 0°C ve altına inmeye başlıyor.

CUMARTESİ

Yağış: Kuzey ve Doğu Marmara, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeyi, Doğu Anadolu'nun batı ve kuzey kesimlerinde yağış beklentisi var. Yağışlar Doğu Marmara ve Batı Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli gözüküyor.

Rüzgar: İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'da Lodos kuvvetli esebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 10/16, Bursa 9/16, Bilecik 7/15°C.

Ege: İzmir 10/20, Muğla 8/20, Kütahya 4/14°C. 

Akdeniz: Antalya 16/25, Mersin 18/27, Kahramanmaraş 13/26°C.

İç Anadolu: Ankara 8/13, Konya 9/14, Sivas 5/20°C.

Karadeniz: Bolu 5/13, Samsun 16/22, Rize 14/22°C.

Doğu Anadolu: Malatya 8/24, Erzurum 4/19, Van 6/20°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 13/26, Diyarbakır 11/27, Siirt 12/25°C.

PAZAR

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, Karadeniz, Doğu Akdeniz, Kayseri ve Sivas çevresi, Doğu Anadolu'nun batı kesimleri ile Karadeniz'de yağış ihtimali var. Yağışlar Kuzeydoğu Marmara, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yerel olarak kuvvetli gözüküyor.

Rüzgar: İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'da Lodos kuvvetli.

Sıcaklık: Karadeniz ve Doğu Marmara'da 1-3°C'lik bir sıcaklık düşüşü var. Ülkemizin kuzey ve iç bölgelerinde hava soğuk.

PAZARTESİ

Yağış: Batı Karadeniz'in kıyı kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da aralıklı yağış beklentisi var. Yağışlar Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun orta kesimi ve Doğu Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli gözüküyor.

Rüzgar: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden sert rüzgarlar esebilir.

Sıcaklık: Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 2-3°C'lik sıcaklık düşüşleri var. Diğer bölgelerde önemli bir değişim yok.

UZUN VADE: Mevcut model verilerinde Kasım ayı soğuk gözüküyor. 7 Kasım'dan itibaren Rusya üzerinden uzanan soğuk havalarla birlikte ülkemiz soğuk bir periyota giriş yapabilir. Bu soğuk hava ile birlikte Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'da kar yağışları gözüktü. İç bölgeler ve batıda ise sisli, puslu soğuk günler yaşanabilir. Bu durumlar değişime açıktır. Detaylar ilerleyen tahminlerde. 

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.  

Harita: https://www.meteogiornale.it

Daha yeni Daha eski