Kuvvetli Lodos'a dikkat!

Ülkemiz halen kurak günler geçirmeye devam ediyor. Hafta sonu birçok bölgede kuvvetli esmesi beklenen Lodos, sıcaklıkları yükseltiyor. Önümüzdeki günlerde sıcaklıklardaki dalgalanmalar yerel de olsa bazı bölgelerde yağışlar oluşturuyor. 

CUMARTESİ

Yağış: Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, zamanla Marmara'nın batısı ve Kuzeybatı Ege'de yerel gök gürültülü yağış ihtimali var. 

Rüzgar: Marmara ve Ege'de Lodos kuvvetli esebilir. Marmara'nın batısında rüzgarın hızı yer yer 70 km/saati geçiyor.

Sıcaklık


Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;


Marmara: İstanbul 19/30, Bursa 17/34, Bilecik 14/33°C.


Ege: İzmir 20/31, Muğla 14/31, Kütahya 11/28°C. 


Akdeniz: Antalya 23/31, Mersin 24/31, Kahramanmaraş 19/30°C.


İç Anadolu: Ankara 12/29, Konya 14
/29, Sivas 10/28°C.


Karadeniz: Bolu 11/28, Samsun 19/29, Rize 20/27°C.


Doğu Anadolu: Malatya 13/29, Erzurum 7/23, Van 9/24°C.


Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 17
/35
, Diyarbakır 17/37, Siirt 18/36°C.

PAZAR


Yağış: Ülkemizde yağış beklenmiyor.

Rüzgar: Marmara, Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ile Batı Karadeniz'de Lodos, yer yer 40-50 km/saat hıza kadar ulaşıyor.


Sıcaklık: Marmara ve Ege'de 3-6, Batı Karadeniz'de 2-4, Batı Akdeniz'de 1-3°C düşüş var. Diğer bölgelerde ise sıcaklıklar 2-5°C artış gösteriyor.

PAZARTESİ


Yağış: 
Ülkemizde yağış beklenmiyor.

Rüzgar: Marmara, Ege, İç Anadolu'nun batısında Lodos kuvvetli gözüküyor. Orta Akdeniz'in iç kesimlerinde ise Karayel kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Güneydoğu Anadolu Batı Karadeniz ve Marmara'da 1-3, Ege'de 2-5, Batı Akdeniz'de 2-4°C sıcaklık artışı var. Orta ve Doğu Karadeniz'de 2-4, İç Anadolu'da ise 1-3°C'lik sıcaklık düşüşleri görülebilir.


UYARI: Orman yangını tehlikesine karşı mutlaka dikkatli ve tedbirli olunmalı. 


UZUN VADE: 5 Ekim'de sıcak hava dalgası, 9 Ekim'de ise kuvvetli serin hava dalgası var. Geçen tahminde de gözüken 9 Ekim'deki bu sistemde sıcaklıklar başta kuzey kesimler olmak üzere hissedilir derecede düşebilir Yağış durumlarına baktığımızda ise önümüzdeki 15 günlük periyotta yerel yağışlar dışında ülke genelini etkileyecek kuvvetli bir sistem gözükmüyor. Sıcak havalardan dolayı ülkemize giremeyen yağışlı sistemler, bu sefer de yüksek basınçtan dolayı ülkemizi teğet geçiyor. Önümüzdeki günlerde Avrupa'da oluşan kuvvetli yağışlar, Balkanlar'a kadar geliyor. Ancak Rusya'nın batısında bulunan kuvvetli yüksek basınç ve ülkemizin güneyinde halen yüksek sıcaklıkların etkili olmasından dolayı, bu etkili yağışlar Kuzeydoğu Avrupa'ya çıkıyor. Bu durumu harita üzerinde daha net görebilirsiniz. Bu etkinin kırılması durumunda ülkemize kuvvetli yağışların gelmesi ihtimali yüksek. Rusya'nın batısında bulunan bu yüksek basınç uzun vadede de etkisini sürdürecek gibi duruyor. Bu basınç sistemi Karadeniz ve Kafkaslar üzerinden ülkemizi etkiliyor. Ara ara bazı bölgelerde yağışlar olsa da bu yüksek basınç kaybolmadan ülkemize kuvvetli bir yağışlı sistemin gelmesi zor gözüküyor. Uzun vadede model verileri bu durumu doğrulamış durumda. Hafta sonu Balkanlar ve Avrupa'dan kuvvetli yağmur sel ve heyelan, Alpler'den ise kar haberleri duyabilirsiniz. Bu durumlar uzun vade olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.  

Haritalar: 
https://www.meteogiornale.it

https://www.meteoblue.com


Daha yeni Daha eski