Abd'ye Eylül ayında kar yağışı geliyor


Abd’nin Colorado eyaletinde şiddetli soğuk hava dalgasıyla birlikte, bir günde yaz mevsiminden kışa geçiliyor.

Bugünlerde aşırı sıcak havanın etkili olduğu Abd’nin Colorado eyaletinde, Pazartesi 30°C’yi aşan hava sıcaklıkları, Salı günü inen kutupsal şiddetli soğuk hava dalgası ile birlikte 2-3°C’ye iniyor. Bu sert düşüşlerle birlikte eyalette kar yağışı da beklenmekte. 1609 m rakımlı Denver kentinde tahminlerde Pazar 37, Pazartesi 34°C olan sıcaklık Salı günü 2°C’ye iniyor. 1839 m rakımlı Colorado Springs kentinde Pazar 34, Pazartesi 32°C olan sıcaklık Salı günü yine 2°C’ye düşüyor. İki kentte de Salı günü soğuk hava dalgasıyla birlikte kar yağışı görülüyor.

Abd’nin en soğuk kentlerinden biri olan Denver’de geçtiğimiz yıl da 9 Ekim 2019 tarihinde sıcaklık 30°C’ye çıkmış ve sadece 8 saat sonra kar yağışı başlamıştı. Denver’da 3 Eylül 1961 yılında da kar yağışı görülmüş. Kente 2000 yılından bu yana Eylül ayında kar düşmedi. Bu kar yağışı gerçekleştiği takdirde 20 yıl sonra, Eylül ayında kar yağmış olacak.

Abd’nin kuzey eyaletleri ve Kanada’da geçen yıl Eylül sonunda, birçok yerde kar yağışı ve soğuk hava görülmüştü.

Kaynak: www.havadurumuweb.com

Haritalar: https://www.accuweather.com/en/winter-weather/september-snow-cold-to-plunge-across-rockies-early-next-week/808166

Daha yeni Daha eski