Sıcaklıklar ne zaman düşecek?

Ülke genelinde kurak ve sıcak hava etkisini sürdürüyor. Marmara'da Poyraz serinlik verirken, Karadeniz'de yerel kuvvetli yağışlar oluşabilir. Uzun vade de ise hem sıcak hava, hem de serin hava dalgası gözükmüş durumda.

PERŞEMBE

Yağış: Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda bölgesel gök gürültülü sağanak geçişleri var. Kuzey bölgelerde bulutlanma biraz artsa da, iç ve güney bölgelerde hava daha açık.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz yer yer 40-45 km/saate kadar çıkıyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 22/32, Bursa 18/32, Bilecik 16/31°C.

Ege: İzmir 23/36, Muğla 20/39, Kütahya 13/30°C. 

Akdeniz: Antalya 24/39, Mersin 26/35, Kahramanmaraş 22/37°C.

İç Anadolu: Ankara 17/32, Konya 18/32, Sivas 10/28°C.

Karadeniz: Bolu 11/28, Samsun 20/29, Rize 20/27°C.

Doğu Anadolu: Malatya 16/33, Erzurum 11/26, Van 14/28°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 22/37, Diyarbakır 23/39, Siirt 22/38°C.

CUMA

Yağış: Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda bölgesel gök gürültülü sağanak geçişleri görülebilir. Yağışlar Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde yerel olarak kuvvetli gözüküyor. Buralarda sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Diğer bölgelerde hava genel olarak açık.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz yer yer kuvvetli eserken, İç Anadolu'nun doğusu Orta Akdeniz Doğu Akdeniz'in iç kesimlerinde kuzeyli yönlerden sert rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor.

UYARI: Orman yangını tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. 

Rusya üzerinden gelen serin hava ile birlikte 15 Ağustos'tan itibaren ülke genelinde sıcaklıklarda düşüşler var. Özellikle iç ve doğu kesimlerde geceleri hava üşütmeye başlayabilir. İç ve doğu bölgelerin yüksek yerleşimlerinde gece sıcaklıklarının yer yer tek haneli değerlere inmesi bekleniyor. Sıcak hava Batı Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da etkili. Kuzey, iç ve doğu bölgelerde hava daha serin.

UZUN VADE: 23 Ağustos'ta Kuzey Afrika üzerinden kuvvetli sıcak hava dalgası gözüküyor. Bu sıcak hava Marmara'da bile sıcaklıkları yer yer 40°C'ye çıkaracak düzeyde. 28 Ağustos'ta ise Balkanlar üzerinden kuvvetli bir serin hava dalgası yurdumuza giriş yapabilir. Ağustos'un 2. yarısını da ülke genelinde kurak geçirebiliriz.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.  

Harita: https://www.wetterzentrale.de

Daha yeni Daha eski