Sel ve heyelan tehlikesi var

Ülkemizin kuzey ve iç bölgelerinde sıcaklık düşüşleri yaşanırken, kuzey ve kuzeydoğu bölgelerde yağışlar meydana geldi. Hafta sonunda Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun doğusunda yağışlar var. Bu yağışlarla birlikte bu bölgelerde sıcaklıklar biraz daha düşüyor. Kuvvetli yağışlara karşı mutlaka tedbirli olunmalı.

CUMARTESİ

Yağış: Karadeniz, Sivas çevresi, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda bölgesel olmak üzere gök gürültülü sağanak geçişleri var. Yağışlar Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda kuvvetli olarak görülebilir, bu bölgelerde sel, heyelan ve dere yataklarında taşkın tehlikesine karşı mutlaka dikkatli ve tedbirli olunmalı. Özellikle Ordu-Giresun-Trabzon-Rize-Artvin hattı çok tehlikeli, bu illerde yer yer 100 mm ve üzeri miktarlarda yağış düşme ihtimali var. Doğu Karadeniz kıyılarında deniz üzerinde su hortumu (waterspout) görülme riski bile bulunuyor.


Rüzgar: İç Anadolu, Akdeniz'in iç kesimleri, Orta Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında kuzeyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var. Marmara ve Ege'de Poyraz yer yer 30-40 km/saate ulaşabilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 19/32, Bursa 17/33, Bilecik 16/31°C.

Ege: İzmir 22/36, Muğla 19/36, Kütahya 12/29°C. 

Akdeniz: Antalya 25/38, Mersin 24/35, Kahramanmaraş 21/34°C.

İç Anadolu: Ankara 15/30, Konya 16/30, Sivas 11/24°C.

Karadeniz: Bolu 12/28, Samsun 19/26, Rize 18/26°C.

Doğu Anadolu: Malatya 16/30, Erzurum 11/20, Van 12/23°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 20/34, Diyarbakır 20/35, Siirt 21/32°C.

PAZAR

Yağış: Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'dan doğusunda bölgesel gök gürültülü sağanaklar devam ediyor. Doğu Karadeniz'in doğusunda yağışlar yer yer kuvvetli, bu bölgede sel heyelan ve dere yataklarında taşkın tehlikesine karşı mutlaka dikkatli ve tedbirli olunmalı.


Rüzgar: Sivas çevresi, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında kuzeyli yönlerden rüzgarlar kuvvetli. Kuzeybatı Ege ve Marmara'da ise Poyraz hızını 40 km/saate kadar çıkarıyor. 

Sıcaklık: Önemli bir değişim yok.

PAZARTESİ

Yağış: Yağışlar yurdumuzu terk ediyor. 

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz yer yer 40 km/saat hızı geçiyor.

Sıcaklık: Ülke genelinde sıcaklıklarda 2-4°C'lik bir artış var.

UYARI: Orman yangını tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. 

UZUN VADE: 29 Ağustos'ta sıcak hava dalgası gözüküyor. 4 Eylül'de ise Balkanlar'dan serin hava dalgası ortaya çıkmış durumda. Önümüzdeki 15 günlük periyotta da ülke genelinde kurak hava etkisini sürdürebilir.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.  

Harita: https://www.wetterzentrale.de


Daha yeni Daha eski