Abd'yi kasırga fena vurdu

Abd’yi vuran Laura kasırgası etkisini kaybediyor. Enkaz kaldırma ve afetzedelere yardım çalışmaları başladı. Ancak hasarın büyük olmasından dolayı Louisiana kıyılarında yaşayan halk, sıcak ve boğucu yaz günlerinde haftalarca elektriksiz veya susuz kalabilir.

4. Kategoriye kadar ulaşan kasırgada, 14 kişi yaşamını kaybetti. Ölenlerin çoğu jeneratörlerin güvenli olmayan çalışmasından kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmesiyle hayatını kaybetti.

Abd Başkanı Donald Trump Cumartesi günü Louisiana ve Teksas'taki hasar tespit çalışmalarına katılmayı planlıyor. Gazetecilere verdiği demeçte, fırtına nedeniyle Cumhuriyetçi Parti'nin yeniden seçilme adaylığını kabul ederek Perşembe gecesi konuşmasını ertelemeyi düşündüğünü söyledi. Trump kasırga için, “ortaya çıktı, biraz şanslıydık. Çok büyüktü, çok güçlüydü ama çabuk geçti’’ dedi.

Güneybatı Louisiana'da Perşembe günü erken saatlerde kasırganın hızı 240 km/saate ulaştı. Kasırganın gözünün çarptığı 80.000 kişilik bir şehir olan Lake Charles’ta elektrik hatları ve ağaçlar yolları kapattı. Tabelalar ve sokak lambaları devrildi. Elektrik ve su hatlarında ağır hasar meydana geldi.

Louisiana Sağlık Bakanlığı, 220.000'den fazla insanın susuz kaldığını tahmin ediyor. Bu hizmetlerin restorasyonu haftalarca veya aylarca sürebilir ve tam anlamıyla yeniden inşası yıllar alabilir.

Kasırganın daha zayıf kalıntıları, şiddetli yağmur ve küçük fırtınalar Güney Amerika'da hareket etmeye devam ediyor. Hava durumu tahmincileri, Kuzey Carolina ve Virginia'nın Cumartesi günü kötü hava koşullarının etkisinde kalacağını belirtti. Fırtına Atlantik Okyanusu üzerine tekrar çıktığında, tahminciler tekrar tropikal bir fırtına haline gelebileceğini ve Kanada, Newfoundland'ı etkileyebileceğini söyledi.

Louisiana Valisi John Bel Edwards, Laura'yı Louisiana'yı vuran en güçlü kasırga olarak nitelendirdi; 2005'te Kategori 3 olan Katrina'yı bile, Laura Kasırgası geride bıraktı.

Fırtınadan kurtulan yerel halktan olan Stanley ve Dominique Hazelton'ın evlerine devrilen dev ağaçtan kılpayı kurtulmayı başardı.

Lake Charles'da motorlu testereler ve ağır makinelerle enkaz kaldırma ve temizlik çalışmaları başladı.

Kaynak ve Fotoğraflar: http://www.globalist.news/trump-to-head-to-louisiana-as-hurricane-laura-cleanup-starts/Daha yeni Daha eski