O bölgelerde yağışlar devam ediyor

Yurdumuz sıcak ve kurak havaların etkisi altında kalmaya devam ediyor. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda ise yaz sağanaklar etkisini sürdürüyor.

SALI

Yağış: Karadeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da bölgesel olmak üzere yağış geçişleri ihtimali var. Yağışlar Doğu Karadeniz'in doğusu ve Erzurum'un kuzeyinde yer yer kuvvetli. Yurdumuzun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde parçalı bulutlar var.


Rüzgar: Kuzey Ege ve Marmara'da Poyraz yer yer 40 km/saate çıkarken, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde Lodos kuvvetli esebilir.


Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 21/32, Bursa 18/34, Bilecik 17/31°C.

Ege: İzmir 24/37, Muğla 22/39, Kütahya 14/30°C. 

Akdeniz: Antalya 25/35, Mersin 27/35, Kahramanmaraş 25/42°C.

İç Anadolu: Ankara 20/32, Konya 20/34, Sivas 15/35°C.

Karadeniz: Bolu 14/28, Samsun 21/29, Rize 21/27C.

Doğu Anadolu: Malatya 22/38, Erzurum 14/31, Van 16/32°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 25/41, Diyarbakır 24/42, Siirt 26/42°C.

ÇARŞAMBA


Yağış: Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun doğusunda bölgesel yağış geçişleri gözüküyor. Bu yağışlar Doğu Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli. Kuzey bölgelerde ara ara bulutlar görülürken iç ve güney kesimlerde hava açık.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz 30-40 km/saate kadar ulaşırken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da genelde Günbatısından olmak üzere rüzgarlar hızını 40-45 km/saate kadar çıkartıyor.

Sıcaklık: Ülke genelinde sıcaklıklar 1-3°C artış gösteriyor. Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda ise sıcaklıklar yağışlı havanın etkisiyle 1-5°C düşüyor.


Mevcut durumda Kurban Bayramı'nda yurt genelinde hava sıcak gözüküyor. Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda bölgesel yağışlar oluşabilir. Bayramın 3. gününde kuzey ve iç kesimlerde biraz serinleme var.


UZUN VADE: Mevcut durumda uzun vade de kuraklık devam edecek gibi gözüküyor. Ağustos'un ilk yarısında da yurt genelini etkileyecek kuvvetli bir serin hava ve yağışlı sistem gözükmüyor. Kuzey Afrika ve Basra körfezinden gelen sıcak havalardan dolayı, Balkanlar'dan gelmesi muhtemel yağışlı ve serin sistemler sıcak hava duvarını aşamıyor ve Rusya tarafına gidiyor. Bu durumu harita üzerinde daha net görebilirsiniz. Sadece Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yağışlar görülüyor, bu bölgeler zaten genel olarak yazı yağışlı geçiren yerler. 6 ve 9 Ağustos'da sıcak hava dalgaları gözükürken, 12 Ağustos'da kuzey ve iç bölgeleri etkileyecek bir serin hava dalgası ortaya çıkmış durumda. Bu kuraklık barajlardaki su seviyesi başta olmak üzere birçok olumsuz duruma yol açabilir. Bu durumlar uzun vade olduğu için değişimler yaşanabilir.


Yayınladığımız yaz tahmini büyük ölçüde gerçekleşti. İşte tahminimizin sonuç kısmı:


Ülkemizde bu yaz mevsimi yine sıcak gözüküyor. Ancak yağışlar geçen 2 yaza göre, bu yaz biraz daha fazla olabilir.

Haziran nispeten biraz daha serin ve yağışlı gözükse de Temmuz ve Ağustos ayı oldukça sıcak ve genelde kurak gözüküyor. Kuzey Afrika ve Basra Körfezinden gelen çöl sıcakları ülkemiz üzerinde zaman zaman hüküm sürebilir. Bu durumda havanın kuru olmasına ve orman yangını riskinin yüksek olmasına neden oluyor.

Marmara’nın deniz kıyılarında 35, karasal kesimlerinde 40°C’ye ulaşan sıcaklıklar görülebilir Batı Ege ve Akdeniz’de 40-45° bandına çıkan sıcaklıklar ölçülürken, Güneydoğu Anadolu’da yer yer 45°C ve üzerine çıkan sıcaklık değerleri görülebilir. İç bölgelerde 35-40°C bandına ulaşan değerlerin ölçülmesi muhtemel.

Ayrıca geçen yaz olduğu gibi bu yaz mevsiminde yine birçok noktada sıcaklık rekorları kırılabilir. Özellikle Marmara ve Karadeniz’de zaman zaman şiddetli yağış, sel, su baskını ve dolu yağışı gibi riskler bulunuyor.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.  

Harita: https://www.meteociel.fr 


Daha yeni Daha eski