Kurban Bayramı'nda havalar nasıl olacak?

Yurdumuz sıcak ve kurak havaların etkisi altında kalmaya devam ediyor. Bayramda hava durumuna baktığımızda, ülke genelinde hava oldukça sıcak. Bayramın 3. gününden itibaren kuzey ve iç bölgelerde biraz serinleme ve bazı bölgelerde yerel yağışlar bekleniyor. Uzun vadede ise kurak günler olumsuz durumlar yaratabilir.

AREFE GÜNÜ (PERŞEMBE)

Yağış: Artan bulutlanmaya bağlı olarak Orta ve Doğu Karadeniz'in kuzeyinde yerel yağış ihtimali var. Ülke genelinde hava açık.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz yer yer 40 km/saate hıza çıkıyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 20/33, Bursa 18/36, Bilecik 16/33°C.

Ege: İzmir 25/39, Muğla 24/40, Kütahya 16/33°C. 

Akdeniz: Antalya 25/35, Mersin 26/36, Kahramanmaraş 24/42°C.

İç Anadolu: Ankara 17/34, Konya 19/35, Sivas 13/32°C.

Karadeniz: Bolu 12/31, Samsun 21/28, Rize 20/28°C.

Doğu Anadolu: Malatya 18/37, Erzurum 10/30, Van 15/30°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 25/40, Diyarbakır 24/41, Siirt 24/40°C.

KURBAN BAYRAMI 1. GÜN (CUMA)

Yağış: Orta ve Doğu Karadeniz'in kuzey kesimlerinde bölgesel yağış geçişleri gözüküyor. Yurt genelinde hava açık. 

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz hızını 30-35 km/saate kadar düşürüyor.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor. Hava ülke genelinde oldukça sıcak.

KURBAN BAYRAMI 2. GÜN (CUMARTESİ)

Yağış: Doğu Karadeniz'de ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda bölgesel gök gürültülü sağanak geçişleri var. Yağışlar Rize, Artvin, Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinde yer yer kuvvetli. Kuzey bölgelerde bulutlar görülebilir, iç bölgelerin kuzeyinde de parçalı bulutlar var. Güney ve güneydoğu bölgelerde hava açık.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz'ın hızı yer yer 40 km/saate ulaşıyor.

Sıcaklık: Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz'de 1-3°C'lik bir düşüş var. Yurdumuzda sıcak hava etkili.

KURBAN BAYRAMI 3. GÜN (PAZAR)

Yağış: Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Akdeniz'in iç kesimleri ve İç Ege'de bölgesel yağışlar oluşabilir. Diğer kalan bölgelerin genelinde hava açık.

Rüzgar: Marmara ve Kuzey Ege'de Poyraz yer yer kuvvetli esebilir.

Sıcaklık: Ülke genelinde sıcaklıklarda 1-3°C'lik düşüş bekleniyor. Batı, Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun güneyinde hava yine sıcak. Ancak kuzey ve iç bölgelerde hava biraz olsa da serinliyor, buralarda sıcaklar normal seviyelerde.

KURBAN BAYRAMI 4. GÜN (PAZARTESİ)

Yağış: İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun güneyi, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ve Doğu Karadeniz'de yerel gök gürültülü sağanaklar oluşabilir. Diğer bölgelerde hava açık.

Rüzgar: Marmara ve Kuzeybatı Ege'de Poyraz yine yer yer 40 km/saate ulaşarak serinlik verebilir.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 29-34, Ege 32-40, Akdeniz 33-38, İç Anadolu 29-33, Karadeniz 25-33°C, Doğu Anadolu 25-35, Güneydoğu Anadolu 37-42°C bandında.

UZUN VADE: 6 Ağustos'ta sıcak hava dalgası, 10 Ağustos'ta çok kuvvetli olmasa da kuzey ve iç bölgeleri etkileyecek bir serin hava dalgası gözüküyor. Mevcut durumda uzun vade de kuraklık devam edecek gibi gözüküyor. Ağustos'un ilk yarısında da ülkemizi etkileyecek kuvvetli bir serin hava ve yağışlı sistem gözükmüyor. Kuzey Afrika ve Basra körfezinden gelen sıcak havalardan dolayı, Balkanlar'dan gelmesi muhtemel yağışlı ve serin sistemler sıcak hava duvarını aşamıyor ve Rusya tarafına gidiyor. Sadece Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yağışlar görülüyor, bu bölgeler zaten genel olarak yazı yağışlı geçiren yerler. Bu kuraklık barajlardaki su seviyesi başta olmak üzere birçok olumsuz duruma yol açabilir. Bu durumlar uzun vade olduğu için değişime açıktır.

Yayınladığımız yaz tahmini büyük ölçüde gerçekleşti. İşte tahminimizin sonuç kısmı:

Ülkemizde bu yaz mevsimi yine sıcak gözüküyor. Ancak yağışlar geçen 2 yaza göre, bu yaz biraz daha fazla olabilir.

Haziran nispeten biraz daha serin ve yağışlı gözükse de Temmuz ve Ağustos ayı oldukça sıcak ve genelde kurak gözüküyor. Kuzey Afrika ve Basra Körfezinden gelen çöl sıcakları ülkemiz üzerinde zaman zaman hüküm sürebilir. Bu durum da havanın kuru olmasına ve orman yangını riskinin yüksek olmasına neden oluyor.

Marmara’nın deniz kıyılarında 35, karasal kesimlerinde 40°C’ye ulaşan sıcaklıklar görülebilir Batı Ege ve Akdeniz’de 40-45° bandına çıkan sıcaklıklar ölçülürken, Güneydoğu Anadolu’da yer yer 45°C ve üzerine çıkan sıcaklık değerleri görülebilir. İç bölgelerde 35-40°C bandına ulaşan değerlerin ölçülmesi muhtemel.

Ayrıca geçen yaz olduğu gibi bu yaz mevsiminde yine birçok noktada sıcaklık rekorları kırılabilir. Özellikle Marmara ve Karadeniz’de zaman zaman şiddetli yağış, sel, su baskını ve dolu yağışı gibi riskler bulunuyor.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.  

Harita: https://meteologix.com/tr

Daha yeni Daha eski