Hafta sonu hava nasıl olacak?

Yurdumuzun kuzeydoğu kesimleri ve Doğu Anadolu'nun doğusunda gök gürültülü bölgesel sağanaklar etkisini sürdürüyor. Bu yağışlar yerel olarak kuvvetli iken, kararsızlık bu bölgelerde yerel dolu tehlikesini de ortaya çıkarıyor. Pazartesi günü ise yağışlar kuzey bölgelere yayılıyor.

CUMARTESİ

Yağış: Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda gök gürültülü yerel sağanak geçişleri var. Yağışlar Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yer yer kuvvetli. Diğer bölgelerde hava genelde az bulutlu ve açık.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz yer yer 40 km/saate kadar ulaşıyor

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 21/31, Bursa 17/34, Bilecik 14/32°C.

Ege: İzmir 23/35, Muğla 20/38, Kütahya 14/32°C. 

Akdeniz: Antalya 24/40, Mersin 25/34, Kahramanmaraş 21/39°C.

İç Anadolu: Ankara 15/32, Konya 17/32, Sivas 11/29°C.

Karadeniz: Bolu 13/30, Samsun 21/28, Rize 20/27°C.

Doğu Anadolu: Malatya 17/36, Erzurum 11/26, Van 14/28°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 23/39, Diyarbakır 21/41, Siirt 23/39°C.

PAZAR

Yağış: Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda gök gürültülü bölgesel sağanak geçişleri var. Yağışlar Doğu Karadeniz'in doğusu ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yer yer kuvvetli. Kuzey bölgelerde ve Akdeniz'de yer yer bulutlar görülürken, Ege İç bölgeler ve Güneydoğu Anadolu'da hava az bulutlu ve açık.

Rüzgar: Kıyı ve Kuzey Ege ile Marmara'da kuzeyli yönlerden yer yer 30-40 km/saate kadar ulaşan rüzgarlar var.

Sıcaklık: Önemli bir değişim beklenmiyor.

PAZARTESİ 

Yağış: Orta ve Doğu Marmara, Karadeniz, Sivas çevresi, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda gök gürültülü bölgesel sağanak geçişleri oluşabilir. Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yağışlar yerel olarak kuvvetli.

Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz daha da kuvvetleniyor, rüzgarın hızı 40-50 km/saate kadar çıkıyor. İç Anadolu'nun doğusu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında da kuzeyli yönlerden 30-35 km/saate kadar ulaşan rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık: Yurt genelinde Pazar gününe göre, sıcaklıklarda 1-3°C'lik bir düşüş var.

UYARI: Orman yangını tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı riski bulunuyor.

UZUN VADE: Temmuz'un 2. yarısında yağışlarda azalma gözüküyor. Ülke genelinde kuraklık etkisini arttırabilir. Ancak Doğu Avrupa ve Batı Rusya üzerinde zaman zaman oluşan yüksek basınç, ülkemize doğru kuzeyli hava akımlarını ülkemize indiriyor. Bu durum da özellikle Marmara'da kuvvetli Poyraz'a ve kuzey ile iç bölgelerde nispeten serin bir havaya neden olabilir. 25 Temmuz'da ise kuvvetli denilebilecek bir sıcak hava dalgası ortaya çıkmış durumda.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir. 

Harita: https://www.wetterzentrale.de

Daha yeni Daha eski