Abd'de kasırga sezonu açıldı

Atlantik Kasırga sezonu, oluşan ilk kasırga Hanna Kasırgası ile açıldı. Kasırganın ABD’nin Texas eyaletinde karaya çıkması bekleniyor.

Hanna, Port Mansfield, Teksas'ın yaklaşık 104 km doğu-kuzeydoğusunda ve Corpus Christi Teksas'ın yaklaşık 104 km doğu-güneydoğusunda bulunuyor. Hanna içindeki azami sürekli rüzgar saatte 128 km/saate kadar çıkıyor.

NOAA kasırga tahmincileri ve Doppler hava durumu radarları, Hanna'nın kasırga olacak kadar güçlendiğini tespit etti. Bu durum, Ulusal Kasırga Merkezi'nden yapılan son tahminlere göre bekleniyordu. Hanna kasırgası batıya doğru ilerlemeye devam edecek. Fırtına daha sonra Cumartesi akşam yavaş yavaş batı-güneybatıya dönecek ve bu hareket Pazar gününe kadar devam edecek. Hanna Kasırgası’nın, Corpus Christi'nin hemen güneyinde karaya çıkması bekleniyor.

Port Mansfield-Sargent, Teksas için fırtına dalgalanması uyarısı yapıldı. Fırtına dalgalanması uyarısı, önümüzdeki 24 saat içinde kıyı şeridinden iç kısımlara doğru hareket eden yükselen su nedeniyle yaşamı tehdit eden su altında kalma tehlikesi olduğu anlamına geliyor. Bu durum, denizin normal gelgit ve akışlarının üstünde olan okyanus suyudur. Bu bölgedeki insanlara, okyanus sularının karayı basma tehlikesi olduğundan dolayı can ve mal kayıplarının önüne geçmek için uyarı yapıldı.

Yağışların Corpus Christi-Brownsville arasında Pazar gecesine kadar 150-300 mm’ye kadar ulaşması bekleniyor. Corpus Christi, Galveston ve hatta Rio Grande Vadisi'nin bazı bölümleri dahil olmak üzere sahile daha yakın yerlerde yağışların çok şiddetli olması tahmin edilmekte. Bazı bölgelerde rüzgar hızının 160 km/saate kadar ulaşması bekleniyor.

PowerOutage.us'a göre Cumartesi öğleden sonra elektrik kesintileri kıyı şeridi boyunca 14.000'i geçti. Kesintilerin hafta sonu boyunca artması bekleniyor.

Hava Durumu Uzmanları, şiddetli yağmurun körfez kıyısı boyunca yaşam ve mal için en büyük riski oluşturacağını söylüyor.

Kaynak ve Harita: https://www.weathernationtv.com/news/hanna-expected-to-be-a-hurricane-at-landfall

Daha yeni Daha eski