Tehlikeli hava koşulları devam ediyor

Ülke genelinde hafta sonunda da bölgesel gök gürültülü sağanaklar devam ediyor. Bu yağışlarla birlikte yerel dolu tehlikesi bulunuyor. Ayrıca ani sel, su baskını gibi olumsuz durumlar birçok yerde görülebilir.

CUMARTESİ

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batı ve kuzey kesimlerinde zamanla bölgesel sağanak gök gürültülü sağanak geçişleri var. Yağışlar Doğu Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Akdeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun kuzeybatısında yer yer olmak üzere kuvvetli gözüküyor.

Rüzgar: Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos 40 km/saate kadar çıkıyor. Ayrıca yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 18/26, Bursa 14/27, Bilecik 12/26°C.

Ege: İzmir 18/30, Muğla 12/29, Kütahya 9/24°C. 

Akdeniz: Antalya 17/27, Mersin 19/29, Kahramanmaraş 16/28°C.

İç Anadolu: Ankara 11/30, Konya 13/31, Sivas 8/29°C.

Karadeniz: Bolu 8/22, Samsun 18/23, Rize 17/23°C.

Doğu Anadolu: Malatya 11/28, Erzurum 8/24, Van 10/26°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 14/29, Diyarbakır 14/30, Siirt 17/31°C.

PAZAR

Yağış: Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde zamanla bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri var. Bu yağışlar Kuzey ve Doğu Marmara ile Karadeniz'de yer yer kuvvetli.

Rüzgar: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda Lodos 30-40 km/saate kadar çıkıyor. Ayrıca yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık: Önemli bir değişim yok.

PAZARTESİ

Yağış: Kuzey ve Doğu Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda zamanla bölgesel sağanak gök gürültülü sağanak geçişleri oluşuyor. Yağışlar Kuzey ve Doğu Marmara ile Batı Karadeniz'de yer yer kuvvetli gözüküyor.

Rüzgar: Yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık: Ülke genelinde 1-3°C'lik bir artış var.

UYARI: Bölgesel kuvvetli yağışlardan dolayı ani sel, su baskını ve eğimli yamaçlarda heyelan tehlikesi var. Yağış alan bütün bölgelerde yerel dolu tehlikesi devam ediyor.

UZUN VADE: Haziran ayının ikinci yarısında da yağışlı günler gözüküyor. Bu yağışlar 20 Haziran'dan itibaren etki alanını küçültüyor, yağışlar daha çok kuzey bölgelere çekiliyor. 26 Haziran'dan itibaren yağışlar yine etki alanını genişletebilir. 21 ve 27 Haziran'da sıcaklıklarda düşüşler ortaya çıkmış durumda.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

Daha yeni Daha eski