Kuvvetli yağışlara aman dikkat!

Ülkemiz geneli yine yağışlı bir periyota girdi. Bu periyot şu anki durumda yaklaşık 10 gün sürecek gibi gözüküyor. Özellikle kuzey ve iç bölgelerde görülmesi beklenen yağışlarla birlikte kararsız atmosfer koşulları yerel dolu tehlikesini arttırıyor. Bu tehlike Çarşamba günü Kütahya, Bursa, Bolu ve Tokat'ta bazı noktalarda dolu yağışlarına yol açtı. Haftanın geri kalanında başta kuzey ve iç kesimler olmak üzere bölgesel gök gürültülü sağanaklar devam edebilir. Bu yağışlar yerel olarak birçok bölgede kuvvetli olarak gözüküyor. Ayrıca yağışlar bölgesel olduğundan dolayı her yerde görülmeyebilir, ya da yerel olarak farklı miktarlarda yağışlar meydana gelebilir. Yağış alan bölgelerde gün içinde güneş de görülüyor.

PERŞEMBE

Yağış: Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ve doğusu, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda zamanla bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri oluşuyor. Bu yağışlar Trakya, Güney Marmara, Batı ve Orta Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Ardahan Kars çevrelerinde yer yer kuvvetli olarak görülebilir.

Rüzgar: Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos zaman zaman 40 km/saate kadar çıkıyor. Yağış alan bölgelerde ise yağış öncesi ve yağış anında sert rüzgarlar oluşabilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 17/29, Bursa 16/30, Bilecik 16/27°C.

Ege: İzmir 19/31, Muğla 14/29, Kütahya 11/27°C. 

Akdeniz: Antalya 18/27, Mersin 20/29, Kahramanmaraş 15/30°C.

İç Anadolu: Ankara 15/27 Konya 16/28, Sivas 10/24°C.

Karadeniz: Bolu 12/24, Samsun 17/26, Rize 18/26°C.

Doğu Anadolu: Malatya 14/33, Erzurum 7/28, Van 10/27°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 16/33, Diyarbakır 15/36, Siirt 20/35°C.

CUMA

Yağış: Marmara, Kuzey ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısında zamanla bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri oluşuyor. Yağışlar Marmara, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun doğusu ve Karadeniz'de yer yer kuvvetli olarak görülebilir.

Rüzgar: Doğu Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos yer yer 40 km/saate kadar çıkıyor. Bunun dışında yine yağış alan bölgelerde yağış öncesi ve yağış anında sert rüzgarlar oluşabilir.

Sıcaklık: Yağış alan bölgelerde sıcaklıklarda 2-5°C'lik bir düşüş var.

UYARI: Yerel kuvvetli yağışlardan dolayı ani sel, su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Ayrıca yerel dolu yağışı, yağış öncesi ve yağış anında ani kuvvetli rüzgar riski devam ediyor. Özellikle karasal özelliklere sahip bölgelerde meydana gelmesi muhtemel yerel dolu yağışları, kararsız hava koşullarından dolayı iri taneli olabilir. 

UZUN VADE: Mevcut durumda 19 Haziran'dan itibaren yağışlar kesilirken, 20 Haziran'dan itibaren sıcak hava dalgası yurda giriş yapıyor. 22 Haziran'dan itibaren Doğu Avrupa üzerinden gelen alçak basıncın, yurdumuzun kuzey ve iç kesimlerine serin hava ile bölgesel yağışları getirme ihtimali var.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir. 

Harita: https://www.meteogiornale.it

Daha yeni Daha eski