Kuvvetli yağışlara dikkat!

Ramazan bayramında ülke genelinde serin havanın etkili olması bekleniyor. Serin havayla birlikte birçok bölgede yerel gök gürültülü sağanaklar da var. Geceleri ise ülke genelinde Mayıs ayında olmamıza rağmen hava üşütüyor.

CUMARTESİ

Yağış: Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ve doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun kuzeyi, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz'de yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri var. Yağışlar Doğu Karadeniz'de yer yer kuvvetli. Soğumadan dolayı Karadeniz'in yüksek rakımlı noktalarında yağışlar karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir.


Rüzgar: Doğu Anadolu'nun doğusunda Lodos kuvvetli. Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de ise kuzeyli yönlerden yer yer 40 km/saate kadar ulaşan rüzgarlar var.


Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 10/17, Bursa 5/17, Bilecik 3/15°C.

Ege: İzmir 10/22, Muğla 6/24, Kütahya 0/16°C. 

Akdeniz: Antalya 16/27, Mersin 20/29, Kahramanmaraş 14/25°C.

İç Anadolu: Ankara 3/17, Konya 4/17, Sivas 2/15°C.

Karadeniz: Bolu -1/15
, Samsun 9/15, Rize 10/14°C.


Doğu Anadolu: Malatya 12/23, Erzurum 8/16, Van 9/20°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 14/26, Diyarbakır 12/25, Siirt 16/26°C.

PAZAR

Yağış: Yağışlar yurdumuzun doğusuna çekiliyor. Doğu Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu, Kayseri Sivas çevresi, Orta ve Doğu Karadeniz'de sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri var. Yağışlar Doğu Karadeniz'in yüksek rakımlı noktaları ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinin yüksek rakımlı yerlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir.


Rüzgar: Akdeniz İç Anadolu'nun güney ve doğusunda Poyraz, Doğu Anadolu'nun ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda ise Keşişleme kuvvetli esebilir.


Sıcaklık: Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve Batı Karadeniz'de 2-4
°C sıcaklık artışı var. Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise 2-5°C'lik bir sıcaklık düşüşü gözüküyor.


PAZARTESİ

Yağış: Marmara, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri var. Yağışlar Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yer yer kuvvetli.


Rüzgar: Doğu Anadolu'nun doğusunda Lodos kuvvetli esebilir.


Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 20-25, Ege 20-29, Akdeniz 25-31, İç Anadolu 15-22, Karadeniz 10-20, Doğu Anadolu 10-22, Güneydoğu Anadolu 20-25
°C bandında.


UYARILAR: Kuvvetli yağışlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Sel, su baskını, heyelan ve dere yataklarında taşkın tehlikesi var. Yağış alan bölgelerde yerel dolu tehlikesi devam ediyor. Önümüzdeki günlerde havanın açık olduğu gecelerde İç bölgeler ve Doğu Anadolu'da yer yer don, kırağı ve buzlanma tehlikesi bulunuyor.

UZUN VADE: 5 Haziran'da sıcak hava dalgası ortaya çıkmış durumda. Bu sıcak hava normal seviyelerde gözüküyor. Bu tarihe kadar yurt genelinde serin hava var. Serin havalarla birlikte yurdun büyük bölümünde yağışlar da gözüküyor.


Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.


Harita: https://www.wetterzentrale.de

Daha yeni Daha eski