Kuvvetli yağışlar yolda

PERŞEMBE

Yağış: Balkanlardan gelen serin ve yağışlı hava Trakya'dan giriş yapıyor. Zamanla Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz'de bölgesel gök gürültülü sağanak yağışlar oluşabilir.


Rüzgar: Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de Lodos kuvvetli esebilir. Marmara'da ise Poyraz yer yer kuvvetli olarak gözüküyor.


Sıcaklık


Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;


Marmara: İstanbul 16/24, Bursa 18/29, Bilecik 19/30°C.


Ege: İzmir 21/29, Muğla 16/29, Kütahya 14/31°C. 


Akdeniz: Antalya 23/32, Mersin 24/31, Kahramanmaraş 20/38°C.


İç Anadolu: Ankara 17/34 Konya 16/34, Sivas 12/31°C.


Karadeniz: Bolu 14/31, Samsun 18/33, Rize 16/32°C.


Doğu Anadolu: Malatya 15/34, Erzurum 6/25, Van 9/25°C.


Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 19/37, Diyarbakır 17/34, Siirt 19/35°C.


CUMA


Yağış: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Orta Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde bölgesel gök gürültülü sağanak geçişleri var. Yağışlar Doğu Marmara ve Karadeniz'de yer yer kuvvetli olabilir.


Rüzgar: Kuzey Ege, Marmara, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun batısında kuzeyli yönlerden yer yer olmak üzere sert rüzgarlar gözüküyor. Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos kuvvetli esebilir. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da rüzgarın hızı bazı noktalarda 75-80 km/saate kadar çıkıyor.


Sıcaklık: Marmara, Ege, İç Anadolu'nun batısı ve Karadeniz'de yer yer 15°C'ye varan sıcaklık düşüşleri var.


UYARI: Beklenen yağışlarla birlikte ani sel, su baskını, dere yataklarında taşkın, kuvvetli rüzgar ve yerel dolu yağışı tehlikesine karşı dikkatli olunmalı.


UZUN VADE: Bu gelen sistemle birlikte serin bir periyot başlıyor. 1 Haziran'a kadar yurt genelinde serin hava gözüküyor. 1 Haziran'dan itibaren sıcaklıklarda artışlar olsa da  geçtiğimiz günlerde olduğu gibi aşırı bir sıcak hava gözükmüyor. Sıcaklıklar normal seviyelerde. Yağış durumlarında ise ülkemizin özellikle kuzey ve iç kesimlerinde bölgesel olmak üzere sağanak geçişleri oluşabilir.


Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.


Harita: https://www.wetterzentrale.de


Daha yeni Daha eski