Gök gürültülü sağanaklar etkisini arttırıyor

Balkanlardan gelen alçak basınç sisteminin etkisi altına giriyoruz. Bu sistemle birlikte yurt genelinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişleri bekleniyor.

CUMARTESİ

Yağış: Batı Ege dışındaki bütün bölgelerde zamanla bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri var. Doğu Akdeniz'de yağışlar yer yer kuvvetli.

Rüzgar: Yurdumuzda önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 13/24, Bursa 11/26, Bilecik 10/23°C.

Ege: İzmir 14/27, Muğla 9/23, Kütahya 7/21°C. 

Akdeniz: Antalya 14/22, Mersin 15/22, Kahramanmaraş 9/20°C.

İç Anadolu: Ankara 9/20, Konya 8/20, Sivas 5/17°C.

Karadeniz: Bolu 5/22, Samsun 11/19, Rize 11/18°C.

Doğu Anadolu: Malatya 7/19, Erzurum 2/13, Van 4/14°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 8/21, Diyarbakır 6/20, Siirt 7/18°C.

PAZAR

Yağış: Ülkemizde bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri var. Yağışlar Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve Batı Karadeniz'de yer yer kuvvetli.


Rüzgar: Güney Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos'tan yer yer 30-40 km/saate ulaşan rüzgarlar var.


Sıcaklık: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'de sıcaklıklar 2-4°C düşüyor. Diğer kalan bölgelerde ise 1-4°C'lik bir sıcaklık artışı var.

PAZARTESİ

Yağış: Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ve Güneydoğu Anadolu dışında kalan bütün bölgelerde bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri var. Yağışlar Marmara, Batı Karadeniz, İç Ege ve Akdeniz'de yer yer kuvvetli gözüküyor.

Rüzgar: Marmara'da Karayel yer yer sert esebilir. İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da ise güneyli yönlerden sert rüzgarlar var.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 15-20, Ege 16-25, Akdeniz 17-25, İç Anadolu 15-20, Karadeniz 16-22, Doğu Anadolu 12-24, Güneydoğu Anadolu 22-26°C bandında.


UYARI: Etkili yağış alan bölgelerde ani sel, su baskını, heyelan ve dere yataklarında taşkın tehlikesi var. Ayrıca yerel dolu tehlikesi, yıldırım düşmesi riski, yağış öncesi ve yağış anında kuvvetli rüzgar riskine karşı da dikkatli olunmalı.

UZUN VADE: Sıcaklıklarda dalgalanmalar gözüküyor. 10 Mayıs'ta sıcaklıklar batı bölgelerden itibaren ani bir artış gösterirken, 12 Mayıs'ta kuzey bölgelerden serin hava giriş yapıyor. Ay ortasından itibaren ise Basra Körfezinden yurdumuzun güney bölgelerine sıcak hava gelmeye başlayabilir. Bu sıcak havayla Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da sıcaklıklar 30°C civarına çıkıyor. 17 Mayıs'ta yurt genelinde hissedilir derecede serinleme gözüküyor. Yağış durumlarında ise, 9 Mayıs'tan itibaren yağışlar yurt genelinde etkisini kaybediyor. Ay ortalarında tekrar etkili yağışlar gelebilir. Bu durumlar uzun vade olduğu için değişime açıktır.


Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de


Daha yeni Daha eski