Dolu fırtınası etkili oldu

Abd’nin Texas eyaletine bağlı Del Rio ilçesinde dolu fırtınası etkili oldu.

Cumartesi akşam saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına ve golf topu büyüklüğündeki dolu yağışı araçlara, çatılara ve pencerelere büyük hasar verdi. Bazı yerlerde dolu taneleri elma büyüklüğünü buldu.

Ulusal Hava Servisi tarafından verilen şiddetli fırtına uyarısında, Kinney ilçesi, Val Verde ilçesi ve Güney Orta Teksas bölgesi sakinleri olası tehlikelere karşı uyarıldı.

Fırtına yerel saatle 20.30’da Del Rio’nun 19 km doğusunda 40 km hızla başladı ve zamanla fırtınanın hızı 96 km/saate kadar ulaştı.

Uyarıdaki potansiyel etki alanı Brackettville, Alamo Köyü, Standart, Amanda, Laughlin AFB, Escondido Estates ve Fort Clark Springs topluluklarını kapsıyordu.

STWX Stratejik Hava Danışmanlığı Meteorolog Dan Schreiber, fırtınanın kesinlikle bir tornado (hortum) yaratma kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Schreiber, "Del Rio boyunca golf topu ve beyzbol topu büyüklüğünde dolu tanelerinin olduğunu belirtti. Bu fırtına şehrin hemen hemen her yerini etkiledi" dedi.

Özellikle kentin kuzey ve doğusu ile merkezi dahil olmak üzere, kent sakinleri araçlarında büyük hasar olduğunu bildirdi.

Pulliam bölgesindeki  bir ev sahibi tarafından avokado büyüklüğünde dolu tanesi olduğu iddia edildi.

Val Verde ilçe Adliye Sarayı'nın yakınındaki alanda fırtınadan dolayı ağaçların dalları kırıldı.

Bir otomobil bayisinde ise 80 aracın hasar aldığı bildirildi.
Dolu fırtınasının ardından Ulusal Hava Durumu Servisi, Pazar sabahı şiddetli batı rüzgarı uyarısı yaptı. Bu rüzgarların tehlikeli yangın koşulları yaratabileceği konusunda kırmızı bayraklı bir uyarı yayınladı. Hava durumu servisi, rüzgarın saatte 60-65 km/saate kadar çıkabileceğini söyledi.

“Çok kuru bir hava kütlesi, bağıl nem değerlerini bu sabah ve öğleden sonra %10 ve %20’ye kadar düşürebilir. Güçlü rüzgarlar ve düşük bağıl nem değerlerinin birleşimi kritik yangın hava koşulları yaratacaktır. ”

Ulusal Hava Servisi, Pazar sabahı yapılan uyarıyı Grande Plains ve Val Verde County için kırmızı bayrak uyarısına yükseltti.

Bölgede rüzgarlar saat 20.00'den sonra hızla azalacak ve nemin yavaşça artması bekleniyor. Bununla birlikte, akşam geç saatlerde başka bir cephe sistemi bölgeye etkilemeye başlıyor.

Kaynak ve Fotoğraflar: http://delrionewsherald.com/news/article_558fcd7c-7c5e-11ea-a0ad-4bb74bb26b64.html
Daha yeni Daha eski