Bursa'da içme suyu ihtiyacını karşılayan Doğancı ve Nilüfer Barajı'nda ortalama doluluk BUSKİ'nin güncel verilerine göre yüzde 29 seviyesinde. Geçen yılın aynı dönemine oranla toplam yüzde 60 civarında su kaybı var.

Kirli sanayi, doğal alanların tahrip edilip yerlerini beton yapılara bırakması, her yıl binlerce dönüm ormanlık alanın kül olması, hızla büyüyen şehirler ve daha saymakla bitmeyecek onlarca neden. Küresel ısınmanın bir göstergesi olarak son yıllarda mevsimler arasında geçişin hızlanması, dünyanın ısısının artması ve kış aylarının daha kurak geçmesi gibi pek çok etmen tabiatın dengesini sarsıyor. Tüm bu denge içinde insanoğlu için en önemli yaşam kaynağı olan suyun, hele hele temiz ve kullanılabilir, içilebilir suyun önemi de her geçen gün artıyor.

DÜNYADA TEMİZ SUYUN ÖNEMİ ARTIYOR

Güney Afrika'nın başkenti Cape Town'da yaşanan su kıtlığı ile ilgili önlemlerden yola çıkılarak hazırlanan 'Sıfır Günü' adlı belgesel, insanların günde 25 litre su ile yaşamlarını devam ettirmek zorunda kalmalarını konu edinmişti. Öyle ya dünyada kaynaklar sınırsız değil. Hele ki tatlı su kaynakları toplam rezervlerin yüzde 3'ünü oluşturuyor.

SU ŞEHRİ BURSA'DA SON DURUM

Evliya Çelebi'nin tabiri ile Bursa sudan ibaret. Bu doğru. Ancak Bursa, son yıllarda çarpık şehirleşme, hızlı ve düzensiz sanayileşme gibi etmenlere maruz kalan, nüfusu her yıl en küçük ilçesinin neredeyse 10 katı artan bir şehir. Elbette ki Bursa'nın 'Sıfır Günü'nü yaşaması en azından yakın gelecekte öngörülmüyor. Ancak bu durum doğanın bizi uyardığı, kaynakların giderek azaldığı ve kirlendiği gerçeğini görmemize engel değil. Nitekim, BUSKİ'nin güncel verilerine bakıldığında da barajlarda içme suyu oranlarının çok da iç açıcı seviyelerde olmadığı görülüyor.

Aylık baraj istatistikleri dikkate alındığında Mart ayında Bursa'da baraj doluluk oranları bir önceki yılın aynı dönemine oranla dikkat çekici bir düşüş göstermiş durumda.

DOĞANCI NE NİLÜFER'DE BÜYÜK DÜŞÜŞ

5 Mart 2020 itibari ile Bursa'nın içme suyu ihtiyacını karşılayan barajlardan Doğancı'da doluluk oranı yüzde 38,83. Nilüfer Barajı'nda ise yüzde 19.39.

Oysa geçen yılın aynı döneminde doluluk oranı doğancı'da yüzde 69,82, Nilüfer'de ise yüzde 59.3'tü.

TOPLAM YÜZDE 60 SU KAYBI

Her iki barajda ortalama doluluk oranı yüzde 29. Ancak ortalama dolulukta yaşanan düşüş kadar geçen yılın aynı dönemine oranla her iki barajda toplam yüzde 60 civarında su kaybı olması da dikkat çekiyor.

Yetkililer Bursa'da Mayıs ayı sonlarına kadar yetecek içme suyu olduğunu söylüyor. Ancak yine de suyun tasarruflu kullanılması gerektiği konusunda uyarılar var.

Kaynak: http://www.enbursa.com/haber/bursa-da-barajlar-alarm-veriyor-108564.html

Fotoğraf: https://tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/doganci-baraji-guney-yamaclari-10-ocak-2018-22026091/photo-13897389

Tablolar: https://www.buski.gov.tr/tr/baraj/aylik_doluluk_oranlariDaha yeni Daha eski