Şiddetli soğuk havaya dikkat!

CUMARTESİ

Yağış: Marmara, Kuzey ve İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ve doğusu, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var. Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç ve Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun yüksekleri ile Karadeniz'de yağışlar kar şeklinde. Orta ve Doğu Marmara'da kar yağışları yer yer yoğun şekilde etkili olurken, Karadeniz ve Doğu Anadolu'da da yoğun kar yağışları ve yer yer tipi şeklinde kar yağışları görülebilir.

Rüzgar: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu'nun ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında Karayel'den sert rüzgarlar var. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda ise Lodos kuvvetli.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul -2/1, Bursa -4/1, Bilecik -5/-1°C.

Ege: İzmir 3/5, Muğla -3/2, Kütahya -8/-3°C. 

Akdeniz: Antalya 4/10, Mersin 5/9, Kahramanmaraş 2/6°C.

İç Anadolu: Ankara -5/-3, Konya -5/-2, Sivas -8/-4°C.

Karadeniz: Bolu -8/-3, Samsun 0/2, Rize 0/4°C.

Doğu Anadolu: Malatya 1/3, Erzurum -5/-2, Van -4/2°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 1/6, Diyarbakır -1/5, Siirt -1/4°C.

PAZAR

Yağış: Doğu Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Doğu Anadolu'nun doğu ve kuzey kesimlerinde kar beklentisi var. Kıyı Karadeniz'de kar yağışları yer yer etkili.

Rüzgar: Karadeniz, İç Anadolu, Akdeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ve Güneydoğu Anadolu'da Karayel yer yer sert esmesini sürdürebilir.

Sıcaklık: Marmara ve Batı Ege'de 1-2°C artış var. İç Ege İç Anadolu ve Akdeniz'de 1-4, Karadeniz'de 1-5, Doğu Anadolu'da 4-10, Güneydoğu Anadolu'da 3-6°C'lik bir düşüş var.

PAZARTESİ

Yağış: Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yerel kar yağışları bekleniyor. 

Rüzgar: Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da kuzeyli yönlerden sert rüzgarlar var. Zamanla Trakya'da Lodos 30-40 km/saate kadar çıkabilir.

Sıcaklık: Yurt genelinde 1-4°C'lik bir sıcaklık artışı var.

UYARI: Cumartesi günü Karadeniz ve Doğu Anadolu'daki yoğun kar yağışlarına karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Karayel'in sert esmesinden dolayı hissedilen sıcaklıklar daha da düşerek daha çok üşümemize neden oluyor. Pazar günü ise İç ve Doğu bölgelerde soğuk hava daha da kuvvetleniyor. Gündüz en yüksek sıcaklıklar iç bölgelerde -5, Doğu Anadolu'da ise -10°C'ye kadar düşebilir. Bu soğuk hava sisteminde yer yer olmak üzere gece sıcaklıkları Marmara'da -5°C'nin altına inerken, iç bölgelerde -15 -20, Doğu Anadolu'da ise -25 -30°C'ye kadar düşüyor. Pazar ve Pazartesi geceyle sabah saatlerinde Kıyı Ege ile Akdeniz'in kıyılarında bile don ve kırağı görülebilir.

UZUN VADE: 18 Şubat'ta Lodosla birlikte ılık hava dalgası var. 22 Şubat'ta ise bir soğuk hava dalgası gözükmekte. Bu sistem Marmara'nın yüksekleri, iç ve doğu bölgelere kar yapacak düzeyde gözüküyor.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.wetterzentrale.de

Daha yeni Daha eski