Şiddetli rüzgarlar Trump'ın ABD-Meksika sınır duvarını yıktı

ABD sınır kontrol birimi temsilcisi, "Neyse ki Meksikalı yetkililer çabuk müdahale etti" dedi

Donald Trump'ın önemli olduğunu düşündüğü sınır duvarının yeni inşa edilen bölümü saatteki hızı yaklaşık 63 km'den az olan rüzgarlara dayanamayarak Meksika tarafına yıkıldı.

Kaliforniya'nın Calexico kasabası sınırında bulunan yaklaşık 9,1 metre yüksekliğindeki çelik paneller çarşamba günü Mexicali şehrindeki ağaçların üzerine devrildi.

LA Times'a konuşan ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi (CBP) temsilcisi Carlos Pitones, "Neyse ki, Meksikalı yetkililer çabuk müdahale ederek trafiği yakınlardaki bir caddeye yönlendirebildi" dedi.

Kimsenin yaralanmadığı düşünülüyor.

ABD-Meksika sınır duvarı inşası Trump'ın temel seçim vaatleri arasında yer alıyor, ancak kasımda Trump yönetimi toplamda sadece yaklaşık 125 km duvar inşa edildiğini ve tamamının mevcut veya kırık bariyerlerin onarımından ibaret olduğunu kabul etmek durumunda kalmıştı.

Duvarın çöktüğü alanın, mevcut bölümlerin kuvvetlendirilmesi çalışmalarına dahil olduğu belirtiliyor. Pitones, yıkılan kısmın sıkıca yeni kurulsa da yeterince sağlamlık kazanmadığını ifade etti.

ABD sınır görevlilerinin, yıkılan panelleri Meksika'dan alarak geri dikmek için çalıştığını belirten Pitones, şunları kaydetti:

Mal kaybı ve yaralanma olmadığı için memnunuz. CBP, inşaat sürerken sert rüzgarların etkisinin azaltılması için inşaat şirketiyle birlikte çalışacak.

ABD Ulusal Hava Durumu Servisi'ne göre çökmenin yaşandığı zamanda bölgede rüzgar hızı saatte yaklaşık 53 km, ani ve sert rüzgarlarsa yaklaşık 62 km hıza sahipti.

Kaynak: https://www.independentturkish.com/node/125371/dünya/şiddetli-rüzgarlar-trumpın-abd-meksika-sınır-duvarını-yıktı

Fotoğraf: https://www.nbcnews.com/news/us-news/portions-california-border-wall-wilt-fall-mexico-after-high-winds-n1126911


Daha yeni Daha eski