Sıcaklıklar artışa geçiyor

CUMARTESİ

Yağış: Doğu Marmara, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda bölgesel yağışlar bekleniyor. Yağışlar Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda  karla karışık yağmur ve kar şeklinde.

Rüzgar: İç Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da kuzeyli yönlerden yer yer sert rüzgarlar var.

Sıcaklık 

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 6/13, Bursa 5/13, Bilecik 1/9°C.

Ege: İzmir 4/18, Muğla 1/16, Kütahya -3/6°C.

Akdeniz: Antalya 5/18, Mersin 5/15, Kahramanmaraş -2/8°C.

İç Anadolu: Ankara -3/5, Konya -4/6, Sivas -11/1°C.

Karadeniz: Bolu -5/5, Samsun 3/10, Rize 2/9°C.

Doğu Anadolu: Malatya -7/4, Erzurum -10/-2, Van -5/1°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep -2/9, Diyarbakır -2/5, Siirt -1/3°C. 

PAZAR

Yağış: Doğu Karadeniz'de yağış bekleniyor. Bu yağışlar kıyılarda yağmur yükseklerde kar şeklindeyken, yağışlar zamanla etkisini kaybediyor.

Rüzgar: Trakya ve Orta Karadeniz'de Lodos'tan yer yer 30-40 km/saate ulaşan rüzgarlar var.

Sıcaklık: Yurt genelinde 2-5°C'lik bir sıcaklık artışı beklenmekte.

PAZARTESİ

Yağış: Kıyı Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yerel yağış beklentisi var. Yağışlar Sivas çevresi, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde.

Rüzgar: Marmara, Batı ve Orta Karadeniz'de Lodos zaman zaman sert esebilir.

Sıcaklık: Günün en yüksek sıcaklık değerlerinde Marmara 13-18, Ege 11-19, Akdeniz 11-18, İç Anadolu 4-12, Karadeniz 2-17, Doğu Anadolu 5 -4, Güneydoğu Anadolu 5-10°C bandında. 

DEĞERLENDİRME: Salı ve Çarşamba günü Lodosla birlikte sıcaklıklar ülke genelinde mevsim normallerini geçiyor. Kıyı Akdeniz, Batı Ege, Marmara ve Kıyı Karadeniz'de sıcaklıklar 15°C'yi aşıyor, hatta bu bölgelerde bazı noktalarda sıcaklıklar 20°C'ye kadar çıkabilir. Çarşamba günü ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu dışındaki bütün bölgelerde Lodos çok kuvvetli, rüzgarın hızı yer yer 80-90 km/saate kadar çıkıyor. Mevcut durumda bir aksilik olmazsa Çarşamba'yı Perşembe'ye bağlayan gece soğuk hava ve kar sistemi Balkanlardan giriş yapıyor. Bu sistem Marmara, Karadeniz, tüm iç bölgeler ve Doğu Anadolu'ya kar yapacak düzeyde gözüküyor. 

UZUN VADE: 11 Şubat'ta soğuk ve yağışlı hava dalgası var. 14 Şubat'ta ise batı bölgelerden ılık hava dalgası girişi gözükmekte. Şubat'ın 2. yarısında da en az bir tane Marmara'ya kar bırakacak düzeyde kar sisteminin gelme ihtimali bulunmakta.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir. 

Harita: 
https://www.wetterzentrale.de

Daha yeni Daha eski