Lodos fırtınasına dikkat!

SALI

Yağış: Doğu Marmara, Batı Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bölgesel yağışlar var. Yağışlar Karadeniz'de yer yer kuvvetli. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Sivas çevresi, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunun yükseklerinde yağışlar karla karışık yağmur ve kar şeklinde.

Rüzgar: Yer yer olmak üzere Lodos Ege ve Marmara'da kuvvetli iken, İç Anadolu ile Doğu Anadolu'nun doğusunda 30-40 km/saate kadar ulaşabilir.

Sıcaklık

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 8/16, Bursa 9/20, Bilecik 7/17°C.

Ege: İzmir 12/19, Muğla 7/14, Kütahya 5/14°C.

Akdeniz: Antalya 10/17, Mersin 8/16, Kahramanmaraş 3/9°C.

İç Anadolu: Ankara 6/12, Konya 4/15, Sivas -1/5°C.

Karadeniz: Bolu 4/14, Samsun 9/15, Rize 9/13°C.

Doğu Anadolu: Malatya 0/5, Erzurum -8/1, Van -8/2°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 1/10, Diyarbakır -2/5, Siirt 0/5°C.

ÇARŞAMBA

Yağış: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı, Batı Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var. Yağışlar Marmara, Ege ve Akdeniz'de kuvvetli. Doğu Anadolu'nun doğusunda yağışlar kar şeklinde.

Rüzgar: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz'de şiddetli Lodos var. Rüzgarın hızı bazı noktalarda 100 km/saate kadar çıkabilir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da da yer yer güneyli yönlerden sert rüzgarlar beklenmekte.

Sıcaklık: Trakya'da Balkanlar'dan gelen soğuk hava dalgasının etkisiyle 8-10°C'lik bir düşüş, diğer kalan bölgelerde Lodosla birlikte 1-7°C'lik bir artış var.

BİLGİ: Çarşamba Balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı dalgası Trakya'dan giriş yapıyor. Bu sistemin üzerine, Cuma Rusya üzerinden Sibirya kökenli soğuk hava dalgası geliyor. Bu sistemlerle birlikte Ege'nin ve Akdeniz'in sahilleri dışında kalan tüm bölgelerde kar bekleniyor. Bu bölgelere Marmara, Kıyı Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu dahil. Detaylar ilerleyen tahminlerde.

UZUN VADE: Şubat'ın 2. yarısında da bir soğuk hava ve kar dalgası olasılığı var. Bunun nedeni Rusya'dan zaman zaman Balkanlara ve Karadeniz'e doğru çıkış yapan soğuk hava akımları.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteoblue.com

Daha yeni Daha eski