Devasa fırtına hayatı felç etti

Birleşik Krallığı Ciara fırtınasından sonra bu kez Dennis fırtınası vurdu.

Bomba siklonu adı verilen sistem 112 km/saat hıza ulaşan rüzgarlarla birlikte Cumartesi günü, Birleşik Krallık’ta etkili olmaya başladı. Fırtınadan dolayı 2 kişi yaşamını yitirdi. Hayatını kaybedenlerden birinin gemiden denize düştüğü, diğer kişinin ise sahilde dalgalara kapılan bir genç olduğu belirtildi.

Ülkede dev dalgalar sahilleri döverken, su baskınları hayatı felç etti. Devlet Meteoroloji kuruluşu olan Met Office uyarı üstüne uyarı yayınladı. Tahminciler, "mükemmel fırtınanın" Pazar günü kötüleşebileceği konusunda uyarıyor ve bu da ülkenin zaten sular altında kalan tahrip olmuş bölgelerine bir günde bir aylık yağış getiriyor. Şok edici bir hava haritası, fırtına Dennis uyarılarının kapsadığı tüm İngiltere'yi göstermekte, çünkü ülke genelinde kuvvetli rüzgarlar ve yağmur şiddetlenmeye devam ediyor. Çevre Ajansı, Birleşik Krallık'ta 34 sel uyarısı ve 246 sel uyarısı olduğunu söyledi.

Cumartesi günü İngiltere içinde ve dışında 230'dan fazla uçuş seferi fırtınadan dolayı iptal edildi. Bu iptaller 40.000 yolcuyu etkiledi. Çevre Ajansı yetkilileri Shropshire, Lancashire, Yorkshire ve Surrey'de geçici sel bariyerleri kuruyor.

Galler’de de fırtına etkili oluyor. 13.000 ev elektriksiz kalırken, ulaşım aksadı.

Hava Durumu tahmincileri fırtınanın en çok İngiltere ve Galler’de etkili olmasının beklendiğini  belirtti. Cumbria, Lancashire ve Yorkshire'de şiddetli rüzgar ve şiddetli yağış daha büyük hasara yol açabileceği belirtildi. Ayrıca uzmanlar, zaten geçen hafta yaşanan fırtınanın şiddetli yağış bırakarak toprağı suya doygun hale getirdiğini ve dağlardan gelen kar sularıyla sel riskinin daha fazla yüksek olduğu açıkladı.

Uzmanlar vatandaşları sel, su baskını, heyelan ve şiddetli rüzgara karşı dikkatli ve tedbirli olması konusunda uyarıyor. Geçen hafta sonu etkili olan Ciara fırtınasında 3 kişi yaşamını yitirmiş, fırtına yıkıcı bir etki bırakmış, 24 saatte bir aylık yağış düşmüştü.

Kaynak ve Fotoğraflar: https://www.thesun.co.uk/news/10969127/uk-weather-storm-victims-dennis-bomb-cyclone
Daha yeni Daha eski