Poyraz fırtınasına dikkat!

CUMARTESİ

Yağış: Doğu Akdeniz, Niğde Kayseri Sivas çevresi, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz'de yağış bekleniyor. Yağışlar Doğu Akdeniz'in ve Güneydoğu Anadolu'nun yüksekleri, Kayseri Niğde Sivas çevresi, Orta ve Doğu Karadeniz'in yüksekleri ile Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde.


Rüzgar: Yurdumuzda önemli bir rüzgar yok.

Sıcaklık 

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 2/10, Bursa -1/10, Bilecik -4/7°C.


Ege: İzmir 3/13, Muğla 0/13, Kütahya -5/6°C.

Akdeniz: Antalya 6/16, Mersin 6/15, Kahramanmaraş 2/8°C.

İç Anadolu: Ankara -4/5, Konya -1/4, Sivas -3/2°C.

Karadeniz: Bolu -4/3, Samsun 4/10, Rize 4/9°C.

Doğu Anadolu: Malatya 0/5, Erzurum -9/0, Van -5/2°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 2/6, Diyarbakır 1/5, Siirt 1/4°C. 

PAZAR

Yağış: Doğu Anadolu'nun batı ve güneyi ile Güneydoğu Anadolu'da yağış var. Ayrıca zamanla Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve Batı Karadeniz'de de yağış görülebilir. Yağışların Güneydoğu Anadolu'nun yüksekleri, Doğu Anadolu'nun batısı ve güneyi, Batı Akdeniz'in ve Marmara'nın yüksekleri, İç Ege ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.


Rüzgar: Kuzeybatı Ege ve Marmara'da zaman zaman kuvvetli kuzeyli rüzgarlar var.

Sıcaklık: Önemli bir sıcaklık değişimi yok.


PAZARTESİ

Yağış: Yurdumuzun güneybatısında kuvvetlenen alçak basınç sistemiyle birlikte yağışlar güçlenerek etki alanını genişletiyor. Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusu dışında kalan bütün bölgelerde yağış var. Yağışlar, Marmara, Ege, Akdeniz'de kuvvetli olarak görülebilir. Özellikle Akdeniz'de yağışların çok yoğun sağanaklar şeklinde olması bekleniyor, yer yer 100 150 mm'ye ulaşan yağış miktarları görülebilir. Toroslarda ise yoğun kar var. Yine yağışların Marmara'nın iç ve yüksekleri, İç bölgeler ve Doğu Anadolu'nun batısında kar şeklinde olması bekleniyor, bu kar yağışları birçok noktada yoğun olarak gözükmekte.


Rüzgar: Kuzey Ege ve Marmara'da Poyraz hızını arttırarak yer yer 100 km/saat hıza ulaşabilir. Akdeniz ve İç Anadolu'nun doğusunda güneyli yönlerden, İç Anadolu'nun batısında Gündoğusundan kuvvetli rüzgarlar var.

Sıcaklık: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Batı Karadeniz'de sıcaklıklarda 1-5°C'lik bir düşüş gözüküyor.

UZUN VADE: Avrupa'da zaman zaman konumlanan yüksek basınçtan dolayı Aralık ayına göre, Ocak ayı ülkemizde oldukça yağışlı ve soğuk gözüküyor. Mevcut durumda uzun vadede soğuk havalara devam edebiliriz. Ancak Marmara merkezlerde kar yağışı sıcaklık engeline takılıyor. Ülkemize soğuk hava dalgalarının geldiği coğrafyalarda da soğukların kuvvetli olmaması nedeniyle yurdumuz çok kuvvetli soğukların etkisi altında kalamıyor. Gelen soğuk havalarda Marmara'nın alçak kesimlerinde kar yağışı için sıcaklık sınırda kalıyor. İstanbul ve Bursa gibi noktalara kar yağmamasının en temel sebeplerinden biri bu.  Sıcaklık engelini kıracak biraz kuvvetli bir soğuk hava dalgası olursa Marmara'nın alçak kesimlerinde kar görebiliriz. Ocak ayı hem yağışlı hava, hem de soğuk hava dalgası bakımından hareketli gözüküyor. İç ve Doğu bölgeler soğuk hava ve kar bakımından daha şanslı. Marmara'nın alçak kesimlerinde kar yağması için sıcaklıkların düşmesi gerekiyor.


Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteoblue.com


Daha yeni Daha eski