Kar yine gözüktü

Mevcut durumda uzun vade de bir süredir gözüken soğuk havalar yine kuvvetlendi. 30 Ocak’ta İskandinavya-Rusya üzerinden akışa geçen kutup kökenli soğuk hava akımı Romanya-Ukrayna üzerinden yurdumuza 31 Ocak’ta güçlü bir şekilde iniyor. Bu soğuk hava dalgasına benzer bir sistem 5 gün önce yine gözükmüştü, ancak bu sistem çok daha kuvvetli gözüküyor.

Bu soğuk hava dalgası geldiği taktirde Marmara (merkezler dahil), Karadeniz (kıyılar dahil) ve Güneydoğu Anadolu kar yağışı görebilir. İç bölgeler ve Doğu Anadolu’da da şiddetli soğuklar ve kar yağışları var. Yağış olursa Ege ve Akdeniz kıyılarında yer yer karla karışık yağmur ve kar ihtimali bile bulunuyor, buralarda rakımı biraz yüksek olan yerler daha avantajlı.

İç ve Doğu bölgelerle birlikte özellikle Marmara ve Karadeniz’de bu soğuk hava dalgasında yoğun kar yağışları gözüküyor.

Bu soğuk hava dalgasında gündüz en yüksek sıcaklıklar Marmara’da 0°C’nin altına inerken, iç bölgelerde -5°C’nin altına düşüyor. Doğu Anadolu ise -10°C’lere kadar düşebilir.

Havanın açmasıyla birlikte gece en düşük sıcaklıkların Marmara’da -5 -10, iç bölgelerde -15 -20, Doğu Anadolu’da ise -25 -35°C bandına kadar düşüş gösterme ihtimali bulunuyor.

Daha zaman olduğu için değişimler olabilir. Ancak Ocak sonunda Marmara merkezlere kar yapacak düzeyde bir sistemin gelme ihtimali artmaya başladı. O tarihlerde soğuk havalar ısrarla gözükmeye devam ediyor.

Haritalar: 
https://www.wetterzentrale.de

https://www.meteogiornale.it


Daha yeni Daha eski