Kanada’da şiddetli kar fırtınası etkili oluyor.

Canavar kar fırtınası adı verilen soğuk hava ve kar sistemi Kanada’nın doğusunda hayatı ve ulaşımı olumsuz etkiliyor. Yetkililer kar fırtınası nedeniyle acil durum ilan etti.

New Foundland and Labrador eyaletinde şiddetli rüzgarlar ve yoğun kar yağışları ile birlikte kar kalınlığı yer yer 2-3 metreye kadar ulaştı. St.John's kentinde 24 saatte 76.2 cm kar düştü. Bu miktarla birlikte 68.4 cm olan günlük kar rekoru aşılmış oldu. 100 km/saati aşan rüzgarlar elektrik şebekelerine ağır hasar verince eyalette elektrik kesintileri meydana geldi.

Yetkililer 2-3 metreyi bulan kar kalınlığı ve çığ riskinden dolayı vatandaşlara evlerinden çıkmama çağrısı yaparken, bölgenin birçok noktasında görüş mesafesi sıfıra indi. İnsanlar evlerinin kapısını açtığında gördükleri manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Cuma günü başlayan kar yağışının cumartesi gün daha da şiddetlenerek süreceği, meteorolojinin vatandaşları kendilerini tehlikeye atmaması konusunda uyardığı ifade edildi. Evlerinden çıkamayan birçok vatandaş çektikleri görüntüleri sosyal medyada paylaştı.

Kaynak: https://www.theweathernetwork.com/ca/news/article/st-johns-newfoundland-declares-state-of-emergency-amid-blizzard

https://tr.euronews.com/2020/01/18/kanada-da-kar-kal-nl-g-3-metreyi-gecti-acil-durum-ilan-edildi

Fotoğraflar: https://www.cbc.ca/news/canada/newfoundland-labrador/newfoundland-blizzard-photos-1.5432138

Daha yeni Daha eski