Sel tehlikesine dikkat

SALI

Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz'in orta ve batı kesimleri, Doğu Anadolu'nun batısı ile Güneydoğu Anadolu'nun Akdeniz bölgesine yakın kesimlerinde yağış ihtimali var. Yağışlar Doğu Marmara (yer yer), Batı Karadeniz (yer yer), İç Anadolu'nun güney ve doğusu (yer yer) ile Akdeniz'de kuvvetli olarak görülebilir.

İç Anadolu, Orta ve Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz'de güneyli yönlerden genelde Keşişleme olmak üzere kuvvetli rüzgarlar var. İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'de rüzgarın hızı bazı noktalarda 100 km/saate yaklaşabilir.

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 9/12, Bursa 7/11, Bilecik 5/8°C.

Ege: İzmir 9/14, Muğla 5/11, Kütahya -4/7°C.

Akdeniz: Antalya 10/15, Mersin 10/14, Kahramanmaraş 4/9°C.

İç Anadolu: Ankara 5/8, Konya 3/10, Sivas 2/8°C.

Karadeniz: Bolu 4/8, Samsun 13/17, Rize 12/19°C.

Doğu Anadolu: Malatya 1/10, Erzurum -7/4, Van -5/7°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 3/11, Diyarbakır 0/13, Siirt 3/14°C.

ÇARŞAMBA: Yurt genelinde yağış bekleniyor. Bu yağışlar birçok bölgede yerel olarak görülürken, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında yağışlar kuvvetli. Ayrıca soğumaya bağlı olarak Doğu Marmara'nın yüksek dağları, Karadeniz'in iç ve yüksekleri,
İç Ege, İç ve Doğu Anadolu'da yağışlar karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir.

Doğu Karadeniz, Sivas Ordu Tokat dolayları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Keşişleme kuvvetli.

Sıcaklıklarda yurt genelinde 2-6°C'lik bir düşüş var.

UZUN VADE: Mevcut durumda 29 Aralık'ta Rusya'dan Balkanlara uzanan soğuk hava akımıyla birlikte, Marmara kar için büyük şans yakalıyor. Bu sistemde Trakya, Çanakkale dolayları, Marmara'nın denizden uzak ve yüksek kesimlerinde kar beklentisi var. Deniz kıyıları ve alçak kesimlerde ise kar için belirleyici etken sıcaklık. Yağış ve sıcaklık parametreleri uygun olduğu taktirde İstanbul ve Bursa gibi Marmara'nın rakımı alçak yerleşimlerinde kar görülme ihtimali var. İç ve doğu bölgelerde bu sistemde de kar gözüküyor. Daha uzun vade de ise 6 Ocak'ta batı bölgelerden itibaren sıcaklık artışı başlıyor. Hareketlilikten dolayı değişimler yaşanabilir.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteoblue.com

Daha yeni Daha eski