O bölgelerde yoğun kar bekleniyor

CUMARTESİ

Orta ve Doğu Marmara, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'da yağış bekleniyor. Yağışlar Orta ve Doğu Marmara'nın yüksek kesimleri, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir.

Marmara'da Poyraz ve Yıldız yer yer 30-40 km/saate ulaşıyor. Diğer bölgelerde önemli bir rüzgar yok.

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 2/7, Bursa 1/6, Bilecik 0/5°C.

Ege: İzmir 5/10, Muğla 2/10, Kütahya -3/4°C.

Akdeniz: Antalya 6/14, Mersin 7/12, Kahramanmaraş 2/7°C.

İç Anadolu: Ankara -1/4, Konya -2/4, Sivas -5/2°C.

Karadeniz: Bolu -3/3, Samsun 6/10, Rize 8/11°C.

Doğu Anadolu: Malatya -1/4, Erzurum -7/1, Van -3/2°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 1/6, Diyarbakır 2/8, Siirt 1/6°C.

PAZAR: Trakya'nın batısı, Kıyı Ege, Doğu Anadolu'nun sınır illeri ile Doğu Karadeniz'in doğusu dışında kalan bütün bölgelerde yağış bekleniyor. Yağışlar Orta ve Doğu Marmara, Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneybatısı ile Güneydoğu Anadolu'nun batısında yer yer kuvvetli. Ayrıca yağışlar Doğu Marmara'nın yüksekleri, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu Anadolu'nun batı ve orta kesiminde karla karışık yağmur ve kar şeklinde. Doğu Marmara'nın yüksek kesimleri, Akdeniz'in dağlık kesimleri, Doğu Anadolu'nun güneybatısı, Batı Karadeniz'in kuzeyinin yükseklerinde yer yer yoğun kar ihtimali var.

Sivas dolayları ve Güneydoğu Anadolu'da Keşişleme, Kıyı Ege ve Marmara'da Poyraz zaman zaman kuvvetli esebilir.

Sıcaklıklarda önemli bir değişim beklenmiyor. Yurt genelinde hava oldukça soğuk.

PAZARTESİ: Doğu Karadeniz'in ve Doğu Anadolu'nun doğusu dışında kalan bütün bölgelerde yağış bekleniyor. Yağışlar Orta ve Doğu Marmara, İç Anadolu'nun güneyi ile Akdeniz'de kuvvetli. Yağışların Marmara'nın iç ve yüksekleri, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun batı ve orta kesimi, Karadeniz'in iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Marmara'nın dağları, İç Anadolu'nun güneyi, Akdeniz'in iç kesimlerinde kar yağışları birçok noktada yoğun olarak görülebilir.

Yine Sivas dolayları ve Güneydoğu Anadolu'da Keşişleme var, bu rüzgar yer yer kuvvetli esebilir. Marmara ve Ege'de Poyraz daha da kuvvetleniyor. Kuzeybatı Ege ve Batı Marmara'da Poyraz'ın hızı yer yer 75 km/saati aşabilir.

Sıcaklıklarda önemli bir değişim yok. Soğuk hava ülkemizde etkisini sürdürmeye devam ediyor.

2 Ocak'ta soğuklar biraz daha kuvvetleniyor. Marmara merkezler için kar şansı artıyor. Her şey sıcaklığa bağlı.

UZUN VADE: Mevcut durumda uzun vade de 15 günlük periyot boyunca soğuk havalara devam edeceğiz gibi gözüküyor. Ancak şu anki durumda Marmara'nın alçak kesimleri ve deniz kıyılarına kar yapacak düzeyde (2 Ocak sistemi hariç) bir soğuk hava yok. Marmara'nın iç ve yüksekleri, İç bölgeler ve Doğu Anadolu'ya kar yapacak seviyede sistemler var. Değişimler yaşanabilir.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.weatheronline.co.uk

Daha yeni Daha eski