O bölgelerde kar yağışına dikkat!

PERŞEMBE

Trakya'nın ve Çanakkale'nin batısı, Kıyı Ege ve Doğu Karadeniz'in kıyı kesimi dışındaki bütün bölgelerde aralıklı yağış bekleniyor. Doğu Marmara, Batı Karadeniz, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güneyinde yağışlar kuvvetli. Ayrıca soğumaya bağlı olarak yağışların; Marmara'nın yüksek dağları, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri, İç Anadolu, Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de rüzgar kuzeyli yönlerden yer yer 30-40 km/saate kadar çıkabilir. Sivas çevresi, Güneydoğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde ise Keşişleme yer yer 40-50 km/saate ulaşıyor.

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 6/10, Bursa 5/8, Bilecik 3/6°C.

Ege: İzmir 6/11, Muğla 3/10, Kütahya 0/4°C.

Akdeniz: Antalya 9/15, Mersin 8/12, Kahramanmaraş 3/8°C.

İç Anadolu: Ankara 1/5, Konya 1/4, Sivas 1/3°C.

Karadeniz: Bolu 0/3, Samsun 9/11, Rize 10/17°C.

Doğu Anadolu: Malatya 2/5, Erzurum -4/2, Van 0/4°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 3/8, Diyarbakır 4/9, Siirt 6/10°C.

CUMA: Batı Akdeniz, Ege ve Batı Marmara dışında bütün bölgelerde yağış ihtimali var. Yağışlar Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda kuvvetli. Ayrıca yağışlar Doğu Marmara'nın yüksekleri, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Karadeniz'in iç ve yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir.

Batı ve Orta Akdeniz, İç Anadolu ile Kıyı Karadeniz'de Karayel'den yer yer olmak üzere 30-40 km/saate ulaşan rüzgar hızları var.

Sıcaklıklarda kuzey, iç ve doğu bölgelerde 1-5°C'lik düşüş beklenmekte.

29 Aralık'ta sıcaklıkların biraz daha düşmesiyle Marmara'da kar ihtimali artıyor. Denizden uzak kesimler ve yüksek rakımlı yerler daha avantajlı gözüküyor.

UZUN VADE: 2 Ocak'ta Rusya üzerinden gelen soğuk hava dalgası yurdumuzu etkisi altına alabilir. Bu sistem Marmara, Karadeniz, İç bölgeler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya kar yapacak düzeyde. İç bölgelerde ve Doğu Anadolu'da bu soğuk hava dalgasında kuvvetli ayazla birlikte buzlanma bekleniyor, gündüz en yüksek sıcaklıklar bile sıfırın altında gözüküyor. Detaylar ilerleyen tahminlerde, değişimler yaşanabilir.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteociel.fr

Daha yeni Daha eski