Kuvvetli yağışlara dikkat!

PERŞEMBE

Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ile Karadeniz'in güney kesimlerinde yağış ihtimali var. Yağışlar çoğu yerde bölgesel olarak gözüküyor. Akdeniz'de yağışlar kuvvetli iken, Güneydoğu Anadolu'da da yer yer kuvvetli yağış görülebilir. Ayrıca yağışların İç Anadolu'nun dağları, Toroslar, Güneydoğu Anadolu'nun yüksek dağları ve Doğu Anadolu'nun birçok noktasında kar şeklinde olması bekleniyor. Toros dağlarının yükseklerinde yoğun kar yağışı beklentisi var.


İç Anadolu, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da Keşişleme yer yer kuvvetli esebilir.


Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;


Marmara: İstanbul 7/16, Bursa 6/15, Bilecik 4/10°C.

Ege: İzmir 9/15, Muğla 5/14, Kütahya 1/8°C.

Akdeniz: Antalya 10/14, Mersin 11/15, Kahramanmaraş 5/10°C.

İç Anadolu: Ankara 2/7, Konya 4/8, Sivas -3/6°C.


Karadeniz: Bolu 2/7, Samsun 7/15, Rize 4/15°C.

Doğu Anadolu: Malatya -1/7, Erzurum -11/1, Van -4/5°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 4/8, Diyarbakır 2/9, Siirt 2/9°C. 


CUMA: 
Orta ve Doğu Karadeniz'in kuzeyi dışında kalan bütün bölgelerde yağış ihtimali var. Yağışlar yine çoğu yerde yerel şekilde görülebilir. Batı Akdeniz'in ve Ege'nin kıyılarında yer yer kuvvetli yağış bekleniyor. Ayrıca Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yağışlar birçok noktada kar şeklinde.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu dışındaki bütün bölgelerde güneyli yönlerden yer yer 30-40 km/saate ulaşan rüzgarlar var.


Sıcaklıklarda yurt genelinde 1-4°C'lik bir artış bekleniyor.


UZUN VADE: 15 Aralık'tan itibaren 20 Aralık'a kadar sıcaklıklar mevsim normallerini aşıyor ve kurak bir döneme giriyoruz. Gündüz en yüksek sıcaklıklar Marmara'da 15°C civarına, Kıyı Ege ve Akdeniz'de ise 20°C civarına kadar zaman zaman çıkabilir. 20 Aralık'tan itibaren yurt genelinde soğuk bir döneme başlangıç yapabiliriz. 26 Aralık'ta soğuk hava daha da kuvvetleniyor. Bu sistemde Marmara'nın iç ve yüksekleri, Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri, İç bölgeler, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun yükseklerinde kar yağışı görülebilir. Soğuklar biraz daha güçlendiği taktirde Marmara'da merkezlerde de kar görülme ihtimali var. Detaylar ilerleyen tahminlerde.


Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.


Harita: 
https://www.meteogiornale.itDaha yeni Daha eski