Kurak periyot kapıda

CUMARTESİ

Edirne ve Çanakkale çevresi, Kıyı ve Güney Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun batı ve orta kesimiyle Güneydoğu Anadolu'da yağış bekleniyor. Yağışlar Muğla çevreleri, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun güneybatısında yer yer kuvvetli. Ayrıca yağışlar Toros Dağlarının yüksekleri, Doğu Anadolu'nun batı ve orta kesimlerinin yükseklerinde kar şeklinde.

Doğu Anadolu dışındaki bütün bölgelerde güneyli yönlerden yer yer sert rüzgarlar bekleniyor.

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 8/18, Bursa 7/18, Bilecik 6/16°C.

Ege: İzmir 10/18, Muğla 6/14, Kütahya 3/14°C.


Akdeniz: Antalya 9/16, Mersin 10/16, Kahramanmaraş 5/10°C.

İç Anadolu: Ankara 4/13, Konya 4/11, Sivas 0/7°C.

Karadeniz: Bolu 5/14, Samsun 11/18, Rize 7/17°C.

Doğu Anadolu: Malatya 1/7, Erzurum -5/2, Van -1/7°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 4/9, Diyarbakır 4/10, Siirt 4/8°C. 

PAZAR: Kuzey Marmara, Batı Karadeniz, Güneybatı Ege, Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'de bölgesel yağış ihtimali var. Yağışlar Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleriyle Doğu Anadolu'nun yükseklerinde kar şeklinde.


Orta ve Doğu Karadeniz'de güneyli, Doğu Akdeniz kıyıları ve Kuzey Marmara'da kuzeyli yönlerden yer yer ve zaman zaman olmak üzere sert rüzgarlar bekleniyor.

Sıcaklıklarda Marmara ve Batı Karadeniz'de 2-5°C'lik bir düşüş var. Batı Ege, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise 1-3°C'lik bir artış görülebilir.

PAZARTESİ: Orta ve Doğu Karadeniz'de yağış bekleniyor. Yağışlar Rize ve Artvin'de yer yer kuvvetli, yüksek rakımlı yerlerde ise kar görülebilir.


Yurt genelinde önemli bir rüzgar yok. Rüzgarlar hızını azaltıyor.

Pazar'a göre sıcaklıklarda Orta ve Doğu Karadeniz'de 2-5°C düşüş, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da 1-3°C artış var. Diğer bölgelerde önemli bir sıcaklık değişimi yok.

UZUN VADE: Pazartesi'den itibaren yüksek basınç girişiyle 7-8 gün boyunca yurt genelinde önemli bir yağış yok, bu kurak periyotta sıcaklıklar da mevsim normallerini aşıyor. Aralık sonunda soğuk hava dalgası gözükmeye devam ediyor. 25 Aralık'ta soğuk hava yurdumuza giriş yapıyor. 26 Aralık'ta sıcaklıklar daha da düşüyor. Bu sistem Marmara'nın dağları, İç bölgeler, Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Doğu Anadolu'ya kar yapacak seviyede. Soğuk hava kuvvetlendiği taktirde Marmara merkezlere de kar düşebilir. 


Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.


Harita: 
http://www.meteociel.fr


Daha yeni Daha eski