Kar geliyor

SALI

Akşam saatlerinden itibaren Marmara ve Batı Karadeniz'de Balkanlardan gelen soğuk hava dalgasıyla birlikle yağış bekleniyor.


Yine akşam saatlerinden itibaren soğuk hava dalgası girişi ile birlikte Marmara ve Batı Karadeniz kıyılarında Poyraz yer yer 30-40 km/saate çıkıyor.


Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 5/14, Bursa 1/15, Bilecik -1/11°C.

Ege: İzmir 6/17, Muğla 2/16, Kütahya -2/12°C.


Akdeniz: Antalya 8/19, Mersin 9/19, Kahramanmaraş 2/13°C.

İç Anadolu: Ankara -2/11, Konya -2/11, Sivas -9/6°C.

Karadeniz: Bolu -3/10, Samsun 4/14, Rize 3/14°C.

Doğu Anadolu: Malatya -3/8, Erzurum -11/0, Van 1/7°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 0/13, Diyarbakır 0/11, Siirt 1/11°C. 


ÇARŞAMBA: Güneydoğu Anadolu dışında kalan bütün bölgelerde zamanla yağış beklentisi bulunuyor. Yağışlar Marmara ve Karadeniz'de yer yer olmak üzere kuvvetli gözüküyor. Ayrıca yağışların soğumaya bağlı olarak Marmara'nın iç ve yüksekleri, İç bölgeler, Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Marmara'nın yüksek dağları ile Karadeniz'in iç ve yüksek kesimlerinin birçok noktasında yoğun kar olacağı tahmin ediliyor.


Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz zaman zaman kuvvetli esebilir. İç bölgelerde ise yer yer kuzeyli yönlerden 30 km/saat dolaylarında rüzgar bekleniyor. 


Yurdumuzun kuzey ve iç bölgelerinde sıcaklıklarda 3-9°C'lik bir düşüş var.


UZUN VADE: 11 Aralık'tan itibaren Libya üzerinden akışa geçen ılık havalar batı bölgelerden itibaren sıcaklıkları arttırmaya başlıyor. 13-17 Aralık arasında özellikle Akdeniz, Ege, Marmara ve Kıyı Karadeniz'de ılık hava gözüküyor. 17 Aralık'ta ise bir soğuk hava dalgası ortaya çıkmış durumda. Bu durumların değişime uğrama ihtimali yüksek.


Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.


Harita: https://www.meteociel.fr

Daha yeni Daha eski