Sel tehlikesine dikkat

CUMARTESİ

Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de bölgesel yağışlar var. Muğla ve Antalya kıyılarında yağışlar yer yer kuvvetli olabilir.

Yurdumuzda önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 10/17, Bursa 7/18, Bilecik 5/16°C.

Ege: İzmir 11/19, Muğla 5/17, Kütahya 2/16°C.


Akdeniz: Antalya 13/19, Mersin 12/22, Kahramanmaraş 3/19°C.

İç Anadolu: Ankara 0/13, Konya 0/12, Sivas -5/13°C.

Karadeniz: Bolu -1/14, Samsun 8/15, Rize 8/16°C.

Doğu Anadolu: Malatya -1/13, Erzurum -7/7, Van -2/8°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 2/17, Diyarbakır -1/15, Siirt 4/16°C. 

PAZAR: Güneybatı Ege, Batı Akdeniz, İç Ege, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yerel yağış ihtimali var. 


Kıyı Ege'de akşam saatlerinden itibaren Keşişleme kuvvetlenebilir.

Sıcaklıklarda Cumartesi'ye göre çok önemli bir değişim beklenmiyor.

PAZARTESİ: Orta Akdeniz'den gelen yağışlı sistemle birlikte Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun ve Batı Karadeniz'in batısında zamanla yağış ihtimali var. Yağışlar Marmara'nın batısı (yer yer), Ege'nin batısı ile Batı Akdeniz'de kuvvetli olarak görülebilir. Güneybatı Ege kıyıları ve Antalya çevrelerinde yağışların çok daha kuvvetli şekilde etkili olması bekleniyor. Sel, su baskını, heyelan gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.


Güney ve Doğu Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve İç Anadolu'nun batısında güneyli yönlerden zaman zaman kuvvetli rüzgarlar bekleniyor. Kıyı Ege'de Keşişleme'nin hızı 75 km/saati geçebilir.

Günün en yüksek değerlerinde Marmara 14-18, Ege 11-18, Akdeniz 11-22, İç Anadolu 10-15, Karadeniz 10-19, Doğu Anadolu 7-13, Güneydoğu Anadolu 14-18°C bandında.

UZUN VADE: Nihayet ilk kuvvetli soğuk hava dalgası ortaya çıktı. Mevcut durumda 4 Aralık'ta yurdumuz Rusya üzerinden soğuk hava dalgasının etkisi altına giriyor. 5 Aralık'ta günün en yüksek değerlerinde Marmara ve Karadeniz kıyıları 10°C'nin altında kalırken, İç bölgeler 5, İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu ise 0°C'nin altına inebilir. Bu sistem geldiği taktirde Marmara'nın dağları, İç bölgeler, Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'da kar yağışı ihtimali bulunuyor. Yağış konusunda batı ve iç bölgelerde biraz sıkıntı var. Olumlu ya da olumsuz değişimler yaşanabilir, takipteyiz.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir

Harita: https://www.wetterzentrale.de


Daha yeni Daha eski