Küresel iklim değişikliği kendini farklı şekillerde göstermeye devam ediyor. Avrupa'nın bazı bölgelerinde aşırı yağışlar ve yoğun kar yağışları görülürken, Asya kıtasının büyük kısmında kuraklık etkili.

Ülkemizde de sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Sıcaklıkların bu kadar yüksek olmasının sebebi Kuzey Afrika'dan normalden fazla ılık hava dalgası gelmesi. Kuvvetli yüksek basınçlardan dolayı ise yağışlar mevsim normallerinin çok altında kaldı ve şiddetli kuraklık yaşıyoruz.

Bugünlerde Orta Asya ve Rusya'nın merkezinde konumlanan bir yüksek basınç alanı var. Bu sistem çok kuvvetli, basınç değerleri 1050 mb'a yaklaşıyor. Alpler'de 1000 m'nin altına kadar yoğun kar yağışları bırakan ve İtalya ile Balkanların batısında aşırı yağışlara neden olan kuvvetli bir sistem vardı. Bu sistem, devasa alanı kaplayan yüksek basınçtan dolayı Balkanların doğusunda adeta duvar etkisi gördü ve Kuzeydoğu Avrupa'ya doğru yöneldi.

Mevcut durumda yurt genelini etkileyecek yağışlar 7-8 gündür tarihlerde değişim olsa da Kasım sonlarında gözüküyor. 21 Kasım'da bir yağışlı sistem var. Bu yağışlarla birlikte sıcaklıklarda hissedilir derecede düşüşler yaşanabilir. Detaylar sonraki tahminlerde.

Hazırlayan : Bilal Adalı 

Harita : https://www.ventusky.com

Daha yeni Daha eski