2019 yılı sıcaklık rekorlarıyla Dünya tarihine adını yazdırdı. Avrupa'da Temmuz ayında rekor üstüne rekor kırıldı. Almanya, Fransa ve Avusturya'da sıcaklıklar 40°C'yi geçti. Norveç ile İsveç gibi yazları serin geçen ülkelerde bile sıcaklıklar 35°C'yi gördü. Sibirya'da ise orman yangınları 3 milyon kilometrekarelik alanı kül etti. Bu örnekler daha da çoğaltılabilir.

Yaz mevsiminin ardından sonbaharda da şiddetli kuraklık ve mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar yaşandı. Ortadoğu, Afrika, Brezilya, Avustralya, Doğu Antarktika, Rusya, Avrupa, Kuzey Kutbunun büyük bir bölümü, ABD'nin doğusu ve Kanada'da kuraklık ve sıcak havalar zaman zaman etkisini gösterdi.

Ülkemizde ise Rusya ve Orta Asya'ya yerleşen devasa yüksek basınçtan dolayı yağışlı sistem getirebilecek yollar kapandı. Avrupa'nın güneyinde aşırı yağışlara ve Alplerde 2 metreye kadar kar yağışlarına neden olan alçak basınçlar, Balkanların doğusunda adeta duvar etkisiyle karşılaştı ve yurdumuza giremedi. Özellikle Kuzey Afrika'dan esen ılık rüzgarlarla sıcaklıklar da mevsim normallerini oldukça aştı. 

Çeşitli model verilerine göre aylara göre yurdumuzda beklenen durumlar şöyle; 

ARALIK : Yağışların Batı ve Orta Karadeniz kıyıları Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda mevsim normallerinin üzerinde, diğer bölgelerde ise mevsim normalleri dolaylarında seyretmesi bekleniyor. Sıcaklıklar ise yurt genelinde mevsim normallerinin biraz üzerinde gözüküyor.

OCAK : Yağışlar  Doğu Marmara, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde mevsim normallerini aşabilir. Sıcaklıklar yurdumuzun doğu kesimlerinde mevsim normallerinde, diğer bölgelerde ise mevsim normallerinin biraz üzerinde gözüküyor.

ŞUBAT : Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağışlar mevsim normallerini aşıyor. Batı Ege ve Batı Akdeniz'de yağışlar mevsim normallerinin altında. Sıcaklıklar ise yurdumuzun doğusunda mevsim normallerinde, diğer bölgelerde ise mevsim normallerini biraz aşıyor.

MART : Yağışlar sadece Karadeniz'de mevsim normallerinin üzerinde. Marmara ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde mevsim normalleri civarında olan yağışlar, diğer bölgelerde mevsim normallerinin altına iniyor. Sıcaklıklar ise yurt genelinde mevsim normallerini biraz geçiyor.

KIŞI ETKİLEYEBİLECEK BAZI DURUMLAR

AZOR ANTİSİKLONU : Eylül ayından bu yana gözüken model verilerinde kış genelinde bu antisiklonun Avrupa üzerinde etkili olması öngörülmekte. Bundan dolayı kışın Avrupa'da genel olarak ılık ve yağışlı geçmesi bekleniyor.

KUTUP GİRDABI : Diğer bir adıyla Polar Vortex'in Ocak ve Şubat aylarında kuzey yarım kürede hava akışlarını önemli düzeyde etkilemesi bekleniyor. Bu durumdan dolayı jet akımlarıyla ani soğuk hava ve kar sistemlerinin ortaya çıkma ihtimali bulunmakta.

AO VE NAO ENDEKSLERİ : Bu iki endeksin zaman zaman pozitif olmasından dolayı yüksek basınç altında yağışsız, kurak ve sakin dönemler olabilir.

SİBİRYA ANTİSİKLONU : Bugünlerde basıncın kuvvetlenmesinden dolayı Rusya ve Asya'nın kuzeyinde sıcaklıklarda ani düşüşler meydana geldi. Aralık ayına henüz girmememize rağmen Verhoyansk kentinde -54°C'lik bir sıcaklık ölçüldü. Antisiklonun güçlü olması yurdumuza zaman zaman soğuk hava akışlarının önünü açıyor.

İKLİM DEĞİŞİMİ : İklim değişiminin etkilerinden dolayı özellikle basınç merkezleri, sistemler ve sistem yollarındaki bozulmaları son iki yıldır daha belirgin şekilde görüyoruz. Buna en iyi örnek geçtiğimiz haftalarda İtalya'da sellere, heyelanlara ve Alplerde aşırı kar yağışlarına neden olan sistemler gösterilebilir. Normalde yurdumuza da giriş yapması gereken bu sistemler Balkanlarda yüksek basınç duvarlarına çarparak ülkemizi teğet geçerek Kuzeydoğu Avrupa'ya doğru hareket etti. Bu bozulmalara bu kış olumlu örneklerde çıkabilir. Özellikle Avrupa'da Azor Antisiklonu'nun konumlandığı zamanlarda Ukrayna üzerinden Sibirya kökenli soğuk hava sistemleri alma ihtimalimiz var.

KIŞIN YURDUMUZDA YAŞANMASI MUHTEMEL DURUMLAR

Ülkemizde bu kışın yağışların genel olarak mevsim normallerinde olması bekleniyor. Sıcaklıklar ise mevsim normallerini dönem dönem aşabilir. 

Aralık ayında Atlantik okyanusundan Doğu Avrupa'ya bol yağışlı sistemler hareket ediyor. Bu sistemlerden yurdumuz da etkilenebilir. 

Ocak ayında Sibirya Termik Yüksek Basıncı'nın baskısı Doğu Avrupa'ya soğuk hava dalgalarını gönderiyor. Balkanlara ve Ukrayna'ya inen soğuk hava dalgaları ile yurdumuzun kar sistemi alma ihtimali yüksek. 

Şubat ayında Doğu Avrupa ve özellikle Kafkaslara yerleşen kuvvetli yüksek basınçlarla yurt genelinde sakin, yağışsız ve soğuk günler öngörülüyor.

Mart ayında ise Doğu Avrupa'ya gelen alçak basınçlarla yağışlı, Orta Akdeniz'de etkili olan yüksek basınçla ise kurak günler yaşanabilir. Rusya üzerindeki yüksek basıncın göndereceği ani soğuk havalarda ortaya çıkabilir.

SONUÇ

Ülkemizde bu kış hem yağışlı hava, hem de soğuk hava bakımından geçen kışa göre daha iyi geçecek gibi. Karadeniz ve doğu bölgelerde, batı bölgelere nazaran sıcaklık ve yağış bakımından daha güzel durumlar var. Özellikle Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'da zaman zaman kuvvetli soğuklar ve karlı dönemler gözüküyor. Ayrıca ani soğuk hava ataklarıyla Ukrayna üzerinden inmesi muhtemel Sibirya kökenli soğuk hava sistemlerinde Marmara ve Karadeniz'de deniz etkisi kar yağışları ihtimali bulunuyor. Deniz suyu sıcaklıkların yüksek olmasından dolayı Orta Akdeniz'den gelen yağışlı sistemler Ege ve Akdeniz'in yanı sıra Güneydoğu ile Doğu Anadolu'ya da kuvvetli yağışlar bırakabilir. Yine Azor Antisiklonu ile kurak ve ılık günlerin görülme ihtimali var. Kafkaslar, Batı Rusya ve Doğu Avrupa üzerinde oluşan soğuk kökenli yüksek basınçlar yurt genelinde ayazlı, sisli, don ve buzlanmanın olduğu sakin dönemler geçirmemize neden olabilir. 

Uzun vade olduğu için belirtilen durumlar değişime açıktır.

Not : Özellikle model verileri son bir yılda daha çok sapmaya uğradı. Yurdumuza alçak ve yüksek basınçların geldiği coğrafyalardaki hava olaylarını daha sık takip ediniz. Avrupa, Rusya ve Akdeniz havzasında yaşanan hava olayları yurdumuz açısından bu kış oldukça önemli.

Hazırlayan : Bilal Adalı

Haritalar : https://www.lameteo.org

http://www.seevccc.rsDaha yeni Daha eski