Hafta sonu hava nasıl olacak?

CUMARTESİ

İç bölgelerde bölgesel olmak üzere, yurt genelinde aralıklarla yağış bekleniyor. Yağışların Marmara, Doğu Akdeniz'in doğusu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun orta ve güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklenmekte. Ayrıca Doğu Anadolu'nun ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde yağışlar kar şeklinde görülebilir.

Marmara ve Ege'de Lodos hızını azaltarak 30 km/saat civarına düşürüyor. 

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 12/19, Bursa 9/20, Bilecik 6/17°C.

Ege: İzmir 12/21, Muğla 9/18, Kütahya 5/14°C.


Akdeniz: Antalya 13/20, Mersin 12/19, Kahramanmaraş 8/15°C.

İç Anadolu: Ankara 5/15, Konya 6/15, Sivas 4/12°C.

Karadeniz: Bolu 5/15, Samsun 13/18, Rize 12/18°C.

Doğu Anadolu: Malatya 4/12, Erzurum -1/5, Van 1/8°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 6/13, Diyarbakır 5/14, Siirt 6/12°C. 

PAZAR: İskandinav kökenli soğuk hava dalgası Romanya-Ukrayna üzerinden yurdumuza giriş yapıyor. Marmara'nın batısı dışındaki bütün bölgelerde yağış bekleniyor. Yağışlar Kuzeydoğu Marmara, Karadeniz geneli ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve orta kesimlerinde kuvvetli olarak görülebilir. Soğumaya bağlı olarak yağışların Doğu Marmara'nın yüksek dağları, Batı Karadeniz'in yüksek kesimleri, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri, ve Doğu Anadolu'nun yüksek yerleşimlerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Uludağ, Kartepe ve Kartalkaya sezonun ilk kar yağışı ile tanışabilir. Ayrıca Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve orta kesimlerinde kar yağışlarının yoğun olması bekleniyor.


Marmara, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden yer yer sert rüzgarlar var.

Sıcaklıklarda Marmara'da 7-12, Ege'de 2-7, Göller yöresi ve Orta Karadeniz'de 2-5, Batı Karadeniz'de 6-9, İç Anadolu'da 3-7°C'lik bir düşüş var. Diğer bölgelerde önemli bir değişim beklenmiyor.

PAZARTESİ: Doğu Akdeniz'in doğusu, İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da yağış beklentisi var. Yağışlar sabah saatlerinden itibaren zamanla doğuya doğru etkisini kaybetmeye başlıyor. Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'de yer yer kuvvetli olan yağışların, Doğu Karadeniz'in yüksekleri ve Doğu Anadolu'da yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.


Batı bölgelerden itibaren yüksek basınç girişiyle birlikte rüzgarlar sakinleşiyor. Yurt genelinde çok önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Günün en yüksek değerlerinde Marmara 8-13, Ege 8-16, Akdeniz 11-21, İç Anadolu 4-9, Karadeniz 2-10, Doğu Anadolu 10 -1, Güneydoğu Anadolu 10-15°C bandına.

UZUN VADE: Mevcut durumda beklentileri karşılamasa da, çok kuvvetli olmayan iki soğuk sistem var. 4 ve 12 Aralık'ta Marmara'nın ve Karadeniz'in yüksek kesimleri, İç bölgeler ile Doğu Anadolu'ya kar yapabilecek düzeyde soğuk hava dalgaları gözüküyor.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.


Harita: 
https://www.meteogiornale.it


Daha yeni Daha eski