Birleşik Krallık'ta etkili olan şiddetli fırtına ve aşırı yağışlar hayatı felç etti.

Yaklaşık 2 haftadır etkili olan şiddetli yağışlar İngiltere'de sel ve su baskınlarına yol açtı. Hızı zaman zaman 100 km/saati geçen fırtına ise yüzlerce ağacı devirdi. Ülkede sık sık elektrik kesintileri yaşanıyor. Fırtınadan dolayı feribot seferleri aksarken, Dorset'teki tren seferleri raylara devrilen ağaçlardan dolayı yapılamıyor.

Dorchester yakınlarında A35 yolunda devrilen ağaçlar ulaşımı aksattı. Blandford'da inşaat iskelesi araçların üzerine devrildi. Porthcawl Galler'de ise dev dalgalar liman duvarlarını dövdü. Bodmin'de heyelan dolayısıyla yol kapandı ve bir kasaba da sular altında kaldı.

Met Office ölçümlerine göre Bodmin Moor/İngiltere, Aberdaron/Galler istasyonlarında 24 saatte yağışlar 40 mm dolaylarında gerçekleşti. İngiltere Kasım ayı yağış ortalaması ise 121 mm. Uzmanlar 2 haftalık yağmurun bir günde yağdığını açıkladı.

İngiltere Çevre Ajansı 67 yer için sel uyarısı yayınladı. Hava Durumu uzmanları hafta sonu kuvvetli yağışlara ve zaman zaman beklenen şiddetli rüzgarlara karşı uyarılarda bulundu. İskoçya, Kuzey İrlanda ve Kuzey İngiltere'de sıcaklıkların tek haneli değerlere düşmesi beklenirken, buralarda yoğun sis görülebileceğine dair uyarılar yapıldı.

Düzenleme : Bilal Adalı

Kaynak ve Fotoğraflar : https://www.thesun.co.uk/news/10261794/uk-weather-forecast-today-wind-rainDaha yeni Daha eski